פגיעה אנושה בזכויות אדם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

ביום ראשון תדון ועדת שרים לחקיקה בהצעתה של ח"כ איילת שקד להוסיף לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו "פסקת התגברות", שתאפשר לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ כלא חוקתי (בתנאי שהחוק יחוקק לתקופה מוגבלת של עד ארבע שנים, וברוב של 61 חברי כנסת לפחות). שקד מצדיקה את החוק — שמטרתו לסייע לממשלה לגבש חוק חדש, שיאפשר את כליאתם של מבקשי מקלט ללא הליך משפטי וללא הגבלת זמן — בכך שהוא נותן את "זכות המלה אחרונה" לנבחרי הציבור במצב של "מחלוקת ערכית" בינם לבין בית המשפט.

אולם דבריה משקפים אי הבנה בסיסית של תפקיד הרשויות השונות בשלטון דמוקרטי: תפקידו של בית המשפט הוא בין השאר למנוע פגיעה של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת בזכויות האדם. כאשר מדובר בחוק שיש בו פגיעה קשה בזכויות אדם, כמו התיקון לחוק ההסתננות שנפסל כבר פעמיים בבג"ץ מטעמים אלו — לא מדובר ב"מחלוקת ערכית", הכוללת בחירה בין שתי אפשרויות לגיטימיות, אלא בפגיעה מהותית בעקרונות הדמוקרטיה. דווקא בשל העובדה שבית המשפט אינו גוף נבחר, עומדת לו האפשרות להתעלות מעל הפופוליזם שמאפיין לעתים את השיח הפוליטי, ולקבל החלטות בהתאם לעקרונות המוסר והדין הבינלאומי, ולא לשיקולי הפריימריס של הפוליטיקאים. במדינה דמוקרטית בית המשפט קיים, בין היתר, למען צורך זה.

שקד ומצדדי הוספת פסקת ההתגברות נסמכים על "תקדים" של הכנסת סעיף דומה לחוק יסוד: חופש העיסוק, שהתרחש בשנת 94' בעקבות משבר קואליציוני. מטרת הכנסת הסעיף אז היתה להתיר חקיקת חוק שיחייב יבואני בשר לייבא בשר כשר בלבד. ההסתמכות על מקרה זה היא משוללת בסיס. אין כל מקום להשוואה בין האפשרות — הבעייתית כשלעצמה — לפגיעה נקודתית בחופש העיסוק ובעניין שאינו נוגע לליבת זכויות האדם, לבין ההצעה הנוכחית. פסקת ההתגברות שהוכנסה ב–94' באה למנוע פסילת חוק פוטנציאלי, ואילו במקרה הנוכחי מטרת "פסקת ההתגברות" היא לעקוף החלטה כפולה של בג"ץ.

ההצעה הנוכחית עלולה לגרום לפגיעה אנושה במכלול זכויות האדם שמוגנות בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, לרבות הזכות לחיים, לחירות ולכבוד, שבית המשפט קבע כי התיקון לחוק ההסתננות פוגע בהן. חקיקת התיקון שמציעה שקד יהיה יום שחור לזכויות האדם. על ועדת שרים לחקיקה לדחות יוזמה זו מכל וכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ