ובית המשפט שותק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

רבים בישראל, בהם גם ראש הממשלה, מתנאים ביחס הליברלי של החברה לקהילה ההומו־לסבית ולנשים ומתהדרים בעליונות הדמוקרטית והליברלית של ישראל על מדינות אחרות במזרח התיכון. אלא ששבחים עצמיים אלה פוגשים לפעמים מציאות ישראלית מאיימת וחשוכה.

זה ארבעה חודשים משבש בית הדין הרבני, ובו דיינים ממין זכר בלבד, את חיי שתי נשים, שכל חטאן הוא רצונן לחיות ביחד כזוג (רויטל חובל, "הארץ", אתמול). צו שהוציא בית הדין מונע מהנשים לגור ביחד, עם ילדי אחת מהן, ולקיים מפגש של הילדים עם בת הזוג. הצו הוצא לבקשת בעל לשעבר של אחת מהן, שחזר בו מהסכמות שהושגו ביחס לסידורי הגירושים. בית הדין הרבני נימק את החלטתו בטענה, שמפגשים עם בת הזוג "מביאים את הילדים לבלבול ולמבוכה וגורמים להם נזק נפשי בלתי הפיך".

בית הדין הרבני התייצב לצד הבעל, בנימוקים האמורים לקומם כל מי שמעוניין לחיות בחברה דמוקרטית וליברלית. לצד הבורות והפרימיטיביות המשתקפות בנימוקים, יש בהם גם נקיטת אפליה על רקע נטייה מינית ופגיעה בזכויות האדם והאזרח.

בנות הזוג עתרו לבג"ץ, ושרת המשפטים פנתה בעניין לנציב התלונות על השופטים — בלא הועיל, בינתיים. שופטי בג"ץ קבעו: "אנו סבורים כי מצויים אנו בשלבים מוקדמים מכדי התערבות", והורו לדיינים להרהר שוב בהחלטתם, בכפוף לחוות דעת של מומחית מטעם בית הדין, שקבעה שאין כל חשש לטובת הילדים ממגורים משותפים עם הנשים. נציב התלונות מסר, כי "לנציב אין סמכויות אכיפה ופסילה".

אין להתפלא על גישת בית הדין הרבני, שטען בתגובתו, כי "תורת ישראל מתנגדת ליחסים חד מיניים" וכי אינו מקבל את דעת המומחית מטעם בית הדין. לנוכח הביטחון הרב שהדיינים מפגינים, קשה להבין את אזלת היד של נציגי שלטון החוק, ובראשם שופטי בג"ץ, לנוכח אפליית אדם על רקע נטייה מינית.

פרשה זו היא עוד ביטוי לקשר המעוות בין דת ומדינה בישראל ולחירות המופלגת שניתנה לממסד האורתודוקסי להתערב בסוגיות הפרטיות והאינטימיות בחיי האדם. כל עוד הדת אינה מופרדת מהמדינה, לא תהיה ישראל מדינה דמוקרטית. על בית המשפט להתערב ולפעול במהירות לפתרון מצוקת בנות הזוג ולהפסקת העוול שנגרם להן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ