לטפל בבעיית הנפט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

דליפת הנפט בשמורת הטבע בדרום הערבה אינה האירוע הסביבתי החמור הראשון, שנגרם על ידי מוליכי הנפט, ואם הגורמים האמונים על הטיפול במשאבי הטבע בישראל לא יתעשתו — מובטח לנו שהוא גם לא יהיה האחרון. לפני ארבע שנים דלף צינור נפט בנגב, גם הוא של חברת קצא"א הממשלתית, המאחסנת ומוליכה נפט, ודלק סילוני זיהם שמורת טבע נוספת.

ישראל הופכת בשנים האחרונות למוקד לפעילות נרחבת של הפקת והובלת נפט וגז מהים והיבשה, והכוונה היא להרחיב פעילות זו לאזורים נוספים ובהם רמת הגולן. הנזק שם, במקרה של דליפה, צפוי להיות אף גדול יותר מזה שבערבה. רמת הגולן משופעת לא רק בשמורות טבע רבות אלא גם במקורות מים חיוניים, שעלולים להיפגע מזיהום.

לקח חשוב שיש להפיק מהאסון האקולוגי בערבה הוא שינוי חוק הנפט המיושן משנת 1952, שאינו נותן בידי המשרד להגנת הסביבה די סמכויות ואמצעים, שיאפשרו לו להיות מעורב בתכנון ובפיקוח פעילות הפקת והובלת הנפט והגז. חוק מודרני יאפשר פיקוח יעיל יותר על חברות הנפט והגז, בהן גם חברת קצא"א, לפחות בכל הקשור במעקב אחר מתקני האחסון וההובלה של החברה. המדינה כבר הוכיחה, כי במקרים שבהם נשקפת סכנה לסביבה היא מסוגלת להשתמש בסמכויותיה, כדוגמת האיסור שהטילה על הפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה.

באופן סמלי, האירוע בערבה התרחש ביום שבו נפתחה בתל אביב ועידה, שעסקה ביישום התוכנית הלאומית של ישראל לפיתוח תחליפי נפט לתחבורה. ואכן, לקח חשוב נוסף מהתקלה שאירעה בדרום הערבה, חשוב אולי אף יותר מתיקון חקיקתי, נוגע לצורך להאיץ את הקטנת התלות בנפט, שמזהם את הסביבה גם כשהוא לא דולף בגלל אסונות ותקלות, אלא רק נפלט מארובות ומכוניות.

החלטת ממשלה מהשנה שעברה קובעת, כי יש לפעול להקטנת השימוש בדלק על בסיס נפט ב–60% עד שנת 2025. בנוסף נקבע, שישראל תהפוך למרכז ידע מחקרי ותעשייתי מוטה טכנולוגיה בתחום תחליפי הנפט. הגיע הזמן ליישם החלטה זו ולוודא שהנפט שעדיין יזרום בעשור הבא יעבור בתוך צינורות מוגנים היטב, בכפוף למערכת התרעה יעילה, שתאפשר את הקטנת הנזק במקרה של תקלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ