מאמר המערכת

ההליכה המשותפת לבחירות, שעליה הכריזו יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג ויו"ר התנועה ציפי לבני, הינה צעד חשוב ומבורך בדרך להחלפת שלטון נתניהו והימין הקיצוני. לבני, שאמנם ישבה בממשלת נתניהו עד שפוטרה ממנה, הקפידה להציג בעת כהונתה התנגדות עקבית למדיניות סרבנות השלום ואפליית הערבים שקידמו חבריה לממשלה. הרצוג העז לראשונה זה שנים להציג בריש גלי אלטרנטיבה למנהיגות נתניהו.

הרוטציה שעליה הכריזו השניים, באם תיבחר רשימתם להרכיב את הממשלה הבאה, עוררה אכזבה בקרב חלק מפעילי מפלגת העבודה והתקפות ארסיות מצד ימין. עם זאת, אין בה כדי לפסול את המהלך, ואסור שהיא תאפיל על המהות — איחוד כוחות במטרה לבלום את נתניהו ואת הימין הקיצוני.

הרצוג ולבני התאחדו תחת השם הזמני "המחנה הציוני", ובמסיבת העיתונאים התמקדו בכשלי ממשלת נתניהו בתחום החברתי ובחבירה לימין הקיצוני. כדי לממש את שליחותם ולפרוע את שטר ההבטחה, עליהם להבטיח לאזרחי ישראל באופן מפורש יותר שינוי, שאינו כרוך רק בהחלפה פרסונלית של ראש הממשלה, אלא בשידוד מערכות רעיוני. לא רק את נתניהו יש להחליף אלא את סדר העדיפויות הלאומי שקבע.

על הרצוג ולבני להבטיח לבוחריהם להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ואת העברות הכספים המפליגות אליהן, להתנגד לגלי החקיקה החותרים תחת שלטון החוק כדוגמת התיקון לחוק ההסתננות שעבר טרם פיזור הכנסת, ולהיכנס למו"מ מדיני אמיתי עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס, בניגוד לזה שקיימה לבני כשישבה בממשלת נתניהו. מו"מ כזה יתבסס על עקרונות הליבה – קביעת גבולות, מעמד ירושלים, הסדרי ביטחון ופתרון בעיית הפליטים. הרצוג ולבני צריכים גם לפעול לתיקון העוול ההיסטורי שגרמו מפלגות המרכז והשמאל לערביי ישראל, ולהבטיח לא רק את זכויותיהם שעמדו במתקפה חסרת תקדים בזמן שלטון נתניהו, אלא גם את שילובם בקרב קובעי המדיניות. רק כך יוכיחו כי פניהם לשינוי אמיתי ולא לעוד ספין פוליטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ