לפתוח את עזה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

ממשלת ישראל עסוקה בשמירת מאזן האימה עם החמאס, שעלול להיות מופר עם כל רקטה תועה הנורית לישראל מרצועת עזה, ובתוך כך היא מוסיפה להתעלם ממצוקת האוכלוסייה האזרחית בעזה, הקשורה קשר ישיר בפוטנציאל הסלמה נוספת באזור.

זה כשנה וחצי כלואים 1.8 מיליון תושבי רצועת עזה בתנועת מלקחיים: מעבר רפיח הדרומי סגור בשנה וחצי האחרונות בשל מדיניותו של עבד אל־פתח א־סיסי, הרואה בחמאס סייען לפיגועי טרור נגד כוחות מצרים בסיני, ואילו מעבר ארז הישראלי מצפון מאפשר תנועה מעזה ואליה במשורה ובמקרים חריגים, בכפוף למדיניות הכיתור הישראלית המופעלת מאז עליית שלטון חמאס בעזה בשנת 2007. כמו כן, יתר המעברים בין הרצועה לישראל סגורים לתנועת בני אדם, יציאה מעזה דרך הים אינה אפשרית בשל היעדר נמל מוסדר והגבלת שטח השיט, ונמל התעופה ההרוס סגור.

מצב זה יוצר מציאות בלתי אפשרית לרוב תושבי עזה, שאינם יכולים לבוא ולצאת בשערי הרצועה. בעיקר סובלים צעירים, שישראל מערימה בפניהם קשיים בהשגת אישורים. פתיחת מעבר רפיח לשלושה ימים לנכנסים בלבד בשבוע שעבר, ומדיניות אישורים מתירנית יותר מאז "צוק איתן", הן בבחינת משכך כאבים לחולה אנוש. כל עוד תושבי עזה לא יוכלו לקיים חיים נורמליים, הכוללים חופש תנועה, תמשיך עזה לבעבע בעוני ובמחסור.

בכתבה שפירסם ג'קי חורי ("הארץ", 5.6) מובאים סיפוריהם של עשרה אנשים הכלואים בעזה. ביניהם סטודנטים שהתקבלו ללימודים בחו"ל או בגדה המערבית ואינם יכולים לצאת ללימודיהם, אזרח אמריקאי שהגיע מארצות הברית לפני כחצי שנה כדי להשתתף בהלוויה משפחתית ומאז אינו יכול לעזוב כי נכנס דרך מעבר רפיח, בעלים של חברת היי־טק שאינו יכול לצאת כדי לחתום על עסקה החיונית לקיום חברתו ועוד. בקשותיהם נדחו בתואנות שונות, או שהן עדיין תקועות בצינורות הביורוקרטיה. אלה אינם מחבלים או פעילי חמאס, אלא אנשים תמימים שמחפשים הזדמנויות הוגנות לשיפור חייהם. בהיותה השולטת בחלק מהמעברים, אחראית ישראל לגורלם של תושבי עזה. אבל לא רק צו המוסר אמור להנחות את ישראל להקל ככל האפשר על חיי האוכלוסייה האזרחית, אלא גם האינטרס המדיני והביטחוני. רק כאשר איימה פיפ"א בסילוק ישראל משורותיה, התברר שישראל מסוגלת להבטיח מעבר של ספורטאים פלסטינים. כדי למנוע לחץ בינלאומי נוסף עליה, והידרדרות במצב האוכלוסייה שתוביל לאנרכיה שלטונית ברצועה דווקא בשעה שבין ישראל לחמאס קיימת הסכמה לרגיעה, על ישראל לפתוח את כל נקודות המעבר ולאפשר תנועת אנשים דרכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ