למי אכפת מפועלי הבניין

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר מערכת

מותו של אבו ראס קאסם בן ה–34 מעילוט ביום רביעי האחרון לא זכה לפתוח את מהדורות החדשות, והוא עצמו לא כיכב בהספדי פייסבוק נרגשים. קאסם, שנפל לפיר מעלית בעת העבודה על חידוש מרכז חורב בחיפה, הוא עוד פועל בניין שנהרג, החמישי מתחילת ינואר — מוות המעיד על עוד שנה מדממת הצפויה לפועלי הבניין. יום לאחר מותו חודשו העבודות במקום, כאילו לא אירע דבר.

מזג האוויר הסוער ששרר בשבוע שעבר היה אמור לגרום לכל קבלן אחראי להפסיק את העבודה ולא להפקיר את עובדיו על הפיגומים, במיוחד לאחר שלפני כעשרה ימים נהרג הפועל אשרף טהא בגלל תנאי מזג אוויר קשים. אבל היזמים לוחצים לעמוד בלוחות הזמנים בכל מחיר, ופועלי בניין, ובהם מנופאים, מדווחים כי בניגוד להנחיות משרד הכלכלה, הם מאוימים בפיטורים אם לא יעבדו. משרד הכלכלה נטול השר, עם מספר מפקחים זעום שאחראי על תחום גדול כל כך, לא ממש יכול לסייע. מלבד הפגיעות בנפש, משלמת ישראל תמורת החיסכון הזעיר בשכר המפקחים מיליארדי שקלים מדי שנה, בגין אובדן כושר עבודה של פועלי בניין שנפצעו או הפכו לנכים לכל חייהם.

הנדל"ן הוא מערב פרוע מבחינה תעסוקתית ובטיחותית. שום קבלן או אחראי בטיחות מעולם לא ישב ולו יום אחד במאסר בגלל פועל שנפל למותו. במקרה הטוב, הקנסות בגין אובדן חיי אדם עומדים על אלפי שקלים בודדים, כך שמבחינת שורת הרווח — ייתכן שמשתלם ליזמים להמר ולהפקיר את חיי העובדים.

בישראל נהרגים יותר מכ–30 פועלי בניין בממוצע בשנה בענף הבניין, רובם ערבים אך גם עובדים זרים וגם יהודים. זו אינה גזירת גורל: הסיכוי של פועל בניין למות בישראל גבוה פי שבעה מאשר בבריטניה. קשה להאמין, שהמצב הזה היה מתקבל בשלווה כזאת, לו הציבור בישראל היה יודע שעוד 300 יהודים אמורים למות לשווא בעשר השנים הקרובות.

הצעת החוק שיזמו חברות הכנסת שלי יחימוביץ' ואורלי לוי אבקסיס, שתיהן בנות לפועלי בניין, ולפיה יוצבו לוחיות הנצחה לפועלים בבתים שבעת בניינם הם נהרגו, היא נקודת אור מסוימת, משום שהיא מנסה לפחות להעלות לתודעה את זכרם של פועלי הבניין, המודחק בקלות רבה כל כך. ואולם, זהו חוק סמלי בלבד. על המדינה להטיל על מעסיקים חובת דיווח על כל סוגי התאונות, ולהגביר את אכיפת חוקי הבטיחות באתרי בנייה באמצעות עיבוי מערך המפקחים, שנמצא כיום בחסר משמעותי, וציודם בכלים מתאימים. כן יש להגביר את הענישה כלפי מעסיקים שאינם מקפידים על חוקי הבטיחות, קל וחומר כאשר פועלים נפגעים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"