מאמר המערכת

ראש הממשלה, שר החוץ ושר התקשורת, בנימין נתניהו, הודיע שלשום כי יוותר על אחד משלושת התיקים. אין מדובר בוויתור קבוע, אלא ארעי בלבד, ואין זה ויתור מרצון אלא מאונס. בלחץ עתירות לבג"ץ נגד התעקשותו להמשיך ולהחזיק בתיק התקשורת — למרות קשריו עם גורמים ואישים הפעילים בתחום זה, התצהיר שהתכחש להשפעתו על "ישראל היום" והחקירה הפלילית בפרשת יחסיו עם מו״ל "ידיעות אחרונות" — הואיל נתניהו להיפרד ממנו לשלושה חודשים ולהפקיד אותו בידי השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי.

ספק אם הנגבי צריך לשאוב עידוד ממינוי זה. הוא גבר במרוץ המפוקפק על שרת התרבות והספורט, מירי רגב. הזוכה המאושר ייאלץ כעת להיות עושה דברו של אדונו. עובדה זו צריכה להביך את הנגבי, שהיה פעם מהצעירים המוכשרים של הליכוד, נפל ממרום מעמדו עקב הסתבכותו במינויים הפוליטיים ולאחר החבירה לאריאל שרון ב"קדימה" חזר בדלת האחורית לליכוד.

בקושי רב ובחסדי נתניהו טיפס הנגבי שוב לממשלה, ללא תיק משמעותי. תלותו בנתניהו מוחלטת ואין לו קיום פוליטי עצמאי בלעדיו. במשרד התקשורת יהיה לא זרועו הארוכה של נתניהו, אלא ידו הקצרה. המנכ"ל, שלמה פילבר, איש נתניהו, יישאר בתפקידו וימשיך לפעול ברוח אדונו.

הוויתור של נתניהו על התיק הוא לפיכך למראית עין בלבד. הוא ימשיך לשלוט בטיפול הממשלתי בתקשורת, והאיום הישיר והעקיף שלו על חופש העיתונות יישמר. בזמן שבארצות הברית הנשיא דונלד טראמפ מגלה את היתרונות שבהפיכת התקשורת לאויבת המדינה, נתניהו כבר בשלב מתקדם בהרבה: לאחר שהתעקש לעמוד בעצמו בראש משרד התקשורת ובכך להחזיק חלק מאמצעי התקשורת כבני ערובה, הוא יוכל כעת להמשיך בהשתלחויותיו המוכרות כחלק ממאזן האימה שניסה לייצב מולם. העובדה שבעוד שלושה חודשים הוא אמור להחזיר לעצמו את השליטה במשרד תמשיך להוות גורם מצנן ומרתיע.

נתניהו נאבק עתה על עתידו הפוליטי והמשפטי, לנוכח חקירות פליליות המאיימות על יציבותה של ממשלתו. הוא מאשים אמצעי תקשורת בהפעלת לחץ על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בעד העמדתו לדין, ולא איש כמוהו יפקיר זירה חשובה זאת. ברבעון הקרוב יתברר אם צלחה תוכניתו להמית את תאגיד השידור הציבורי, כחלק מהניסיון האובססיבי שלו לא לאפשר לשידור הציבורי להתנתק מעטיני הפוליטיקאים. הנגבי אמנם התנדב להיות הבובה של נתניהו במשרד התקשורת, אבל מוטב שבג"ץ לא יתפתה להאמין להצגה.

נתניהו והנגבי בישיבת סיעת הליכוד, בחודש שעבר צילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ