לוגו הארץ
מאמר המערכת

ביום שישי הודיע משרד החוץ האמריקאי כי שגרירות ארה"ב בישראל תועבר לירושלים בחודש מאי, בסמוך ליום העצמאות ה–70 למדינת ישראל. זהו "יום גדול לעם ישראל", מסר בתגובה ראש הממשלה בנימין נתניהו. העברת השגרירות "תהפוך את יום העצמאות ה–70 לישראל לחגיגה גדולה עוד יותר", הוסיף.

אין ספק שהממשלה תדע להפיק חגיגה גדולה מהמאורע, למרות שבפועל מדובר בהקצאה של שטח משרדי לשגריר ולצוות קטן בבניין הקונסוליה בשכונת ארנונה בבירה. אולם, לאור השפל שבו נמצאים היחסים בין הישראלים לפלסטינים, אין שום סיבה למסיבה. העברת השגרירות האמריקאית לירושלים יכולה היתה להיות סיבה לחגיגה גדולה לו היתה נעשית בתום משא ומתן מוצלח ומסמלת את קץ הסכסוך הישראלי־פלסטיני ואת פתיחתו של עידן חדש במזרח התיכון. העברת השגרירות לירושלים אמורה היתה להיות הדובדבן שבקצפת, אקורד הסיום המוצלח של מאמצי הדיפלומטיה הבינלאומית, שהניבו הסכם שלום על בסיס מתווה של חלוקת הארץ, והקמתה של מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים לצד מדינת ישראל שבירתה ירושלים המערבית.

לאחר שיושג הסכם בין הישראלים לפלסטינים, ישראל תוכל לחגוג את העברת השגרירות האמריקאית לבירתה, לצד חגיגות פתיחתן של שגרירויות רבות נוספות, שבאופן טבעי תלווה את ההכרה של שאר מדינות העולם בירושלים המערבית כבירת ישראל. גם מהצהרתו של הנשיא דונלד טראמפ השתמע שהמהלך אין משמעו הכחשת תביעתם של הפלסטינים על חלק מירושלים. לצד הכרתו בירושלים כבירת ישראל הבהיר טראמפ: "אנחנו לא מקבלים החלטה על נושאים סופיים כמו השליטה הישראלית בירושלים והגבולות". הנשיא הקפיד בנאומו לציין, שתהליך העברת השגרירות ייקח זמן (שר החוץ של ארה"ב, רקס טילרסון, העריך בזמנו כי העברת השגרירות תארך יותר משנתיים), ושכשההעברה תושלם, היא "תהיה מחווה נפלאה לשלום". כיצד יכולה העברת השגרירות המזורזת להיות מחווה לשלום כשאין ולו סימן קלוש לשלום באופק?

ריח רע נודף מהמהלך האמריקאי, והפרסומים על הצעתו של פטרונו של נתניהו, היהודי־אמריקאי שלדון אדלסון, לממן חלק מעלות הקמת השגרירות, אינם תורמים להפגתו. ספק גדול אם מהלך כזה אכן יפעל לטובתה של ישראל. הוא בוודאי לא יתרום לדימוי של ארה"ב כ"מתווכת הוגנת". אם טובת ישראל עומדת לנגד עיניו של טראמפ, מוטב שיעניק לה במתנה ליום הולדתה ה–70 תוכנית שלום שתעשה צדק עם שני העמים.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"