שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חלום נגוז בירושלים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

סינדרום איקרוס עומד לחגוג ניצחון בעולם האדריכלות. המועצה הארצית לתכנון ובנייה בישיבתה הקרובה מחר תאשר סופית פרוטוקול ישיבה קודמת, שבה החליטו לדחות את תוכנית מגדל תצפית סלע בירושלים, אשר תוכנן על ידי בשנים האחרונות.

כך בא לקצו חלום משותף שלי ושל היזם אינג' עזי סלע, לתכנון, הקמה והפעלה של מגדל תצפית תיירותית בסמוך לטיילת ארמון הנציב בירושלים. מגדל שבא ליצור נקודת ציון חדשה, פיסית וסמלית.

מגדל תצפית זה תוכנן להתנוסס לגובה של כ-140 מטר ולהצטרף בכך למגדלים אחרים שנבנו על קו הרקיע בסמוך לעיר העתיקה במאה השנים האחרונות (מגדל א-טור נבנה ב-1880 וגובהו 45 מ', מגדל אוגוסטה ויקטוריה נבנה בשנת 1903 וגובהו 65 מ', ומגדל האוניברסיטה נבנה בשנת 1972 וגובהו 60 מ').

ועידת יהדות ישראל והעולם

מגדל זה תוכנן להיות ביטוי לתקופתו בעיצוב, טכנולוגיה ושימושים בני זמננו, ובמשך הזמן היה נהפך לנכס לאומי, לנקודת ציון תיירותית וחינוכית עירונית, ולפרויקט כלכלי המשדרג את השכונה שבה תוכנן להיבנות.

מכותרת מגדל התצפית היו אמורים לראות את העיר וסביבותיה, את ים המלח, הרודיון, הרי ירושלים ומדבר יהודה, השומרון ויהודה.

הפעם, לא השמש היא שהמיסה את דונג נוצות כנפי איקרוס שביקש לנסוק אל על, הפעם בני אנוש על הארץ, אנשים חסרי מעוף, הם שמשכו את איקרוס בחבלי התנגדותם לרעיונות חדשים ומנעו יצירת ביטוי חדש לתקופתנו.

אקווה, כי אך שנים ספורות יעברו עד שירושלים ואנשיה יידעו להתגבר על מחסום פחד הגבהים ולהתעלות. או אז יהיה אפשר לחזור שוב על חלום הקמת מגדל תצפית בירושלים, והפעם חלום שיתגשם.

יעל ויונתן שילוני - אדריכלים

ירושלים

תגובות