הפשרה של חוק "ברית זוגיות"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

הפשרה המסתמנת במשא ומתן הקואליציוני היא שרק "חסרי דת" יוכלו ליהנות ממסלול "ברית הזוגיות". "חסר דת" על פי הגדרת החוק הישראלי הוא גם מי שרק אביו יהודי.

כ-80% מאותם 300 אלף "חסרי דת" הם כאלה שרק אביהם יהודי. הם הספיקו להתערות באופן מלא בחברה היהודית בישראל, בצבא, באקדמיה ובמקומות העבודה. רבים מהם, כיאה לחברה אוהבת הידע והתרבות שממנה באו, מזדהים עם התרבות היהודית יותר מהרבה צברים חילונים.

הם, שמשתוקקים להתקבל כיהודים במדינת היהודים, נתקלים בניכור ובעלבון. בתעודת הזהות הם מכונים "חסרי דת". כשהם פונים להתחתן יש "בעיית יהדות". רק עורך דין קפריסאי יהיה רשאי להכריז עליהם כנשואים.

הסיבות לפסיקת הרבנים האורתודוקסים, שלפיהן היהדות נקבעת רק על פי האם, הן עתיקות, ובוודאי היו טובות לשעתן. כיום אין סיבות הגיוניות, חברתיות או מוסריות להמשיך בכך.

ההתעקשות לשמר מסיבות פוליטיות כוחניות רק את התפישה האורתודוקסית מחבלת בזהות היהודית של רבים.

על פי המוצע, ומוסכם על הרבנים החרדים, יהודים שרק אביהם יהודי - יצטרכו להכריז בפני המדינה, ולאשר ברבנות, שהם אינם יהודים, כדי שיוכלו להתחתן בארץ ולא לנדוד לקפריסין. בלשון החוק: הם יירשמו ב"מרשם הזוגיות" רק אם יש "העדר כוונה להינשא על פי הדין הדתי".

מבחינה משפטית יוכלו להיחשב כזוג נשוי, אך לא יירשמו כנשואים בתעודת הזהות ובמרשם התושבים. הם רק יירשמו במאגר "מרשם זוגיות" במשרד הפנים.

פשרה זו יוצרת נישואים מסוג ב', מסלול מצורעים שנאלצים להתכחש ליהדותם, כדי להתחתן.

יש לקרוא ליהודים אלה, שלא לשתף פעולה עם מנגנון ממשלתי ורבני המדכא את זהותם. ההשפלה שהם עוברים אינה מוצדקת. אין גם הצדקה, כמובן, להעבירם גיור כלשהו, במיוחד לא אורתודוקסי. אל להם לשתף פעולה עם חוק "ברית הזוגיות". אל ישפילו עצמם כדי שהמדינה תאפשר להם להתחתן כאן. עדיף שימשיכו לנדוד לקפריסין.

יאיר רוטקוביץ'

עורך טקסי חיים יהודיים חילוניים

ראש העין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ