מי שלא רוצה להתפנות, שיישאר, באחריותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לתוכנית ההתנתקות יתרונות רבים. אני משוכנע שהיא תגרום לשינוי אסטרטגי בסכסוך עם הפלשתינאים ותחזק את עמדתה המדינית של ישראל, שלפיה גושי ההתנחלויות ביהודה ושומרון יישארו בשליטתה במסגרת כל הסכם קבע עתידי.

לתוכנית יש גם משמעות כלכלית נכבדה. ההכרעה של ראש הממשלה אריאל שרון, כמו של יצחק רבין בזמנו, לבקש ערבויות מארה"ב יצרה את המהפך העיקרי בכלכלת ישראל. קשיי מימון תקציבי התחלפו במציאות נוחה, שבה זורמים לישראל 7 מיליארדי דולר לשנה. יישום התוכנית יביא לעוד 3-2 שנים של יציבות מקרו-כלכלית ואווירה בינלאומית אוהדת, החשובות כל כך למשקיעים בינלאומיים. בזירה המדינית אנו כבר עדים להפשרה ביחסינו עם מצרים, ירדן והאיחוד האירופי.

נסיגה מההתנתקות תוליד חוסר אמון בישראל, בהנהגתה וברצינות כוונותיה. ישראל תדמה לרודזיה בזמנה, שהיתה מבודדת פוליטית וכלכלית והכל בגלל קומץ משוגעים.

התנגדות המתנחלים לתוכנית צפויה ומובנת, שכן הצעד הזה כרוך בפינוי הבית, בחיסול העסק, בהשמדת היבול ובהפסד ההטבות שהממשלה נותנת ברוחב לב למתגוררים מעבר לקו הירוק. לאחר שכל מאמציהם הפוליטיים לבטל את התוכנית או לפחות לעכבה נכשלו, הם מנהלים כעת מסע הפחדה, ולפיו יישום התוכנית יוביל בהכרח למלחמת אחים.

בימים אלה פרצו המתנחלים מחסום נוסף כאשר החליטו לענוד "טלאי כתום" על דש בגדם, בהמשך לעצומה שהגדירה את התוכנית "פשע נגד האנושות" ולקריאת רבנים מתנועת חב"ד להעמיד לדין את תומכי התוכנית ובראשם שרון על פי החוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם.

איומי המתנחלים לא צריכים להרתיע את שרון מביצוע תוכניתו. כדי להימנע מעימות אלים אני מציע לא לפנות בכוח או "לגרש" את המתנחלים. יש להודיע להם על יום הפינוי, ומי שרוצה יורשה להישאר תחת שלטון פלשתיני. אך שלא יצפה שהרוב בישראל ימשיך להגן עליו ולסבסד אותו.

למרות תמיכתי הבלתי מסויגת בהתנתקות אני קורא לממשלה לנהוג בנדיבות עם המפונים; לרבים מהם זהו פינוי שני בתוך דור, ולכן צריך לתת לכל משפחה את כל המשאבים הדרושים לה כדי להתחיל את חייה במקום חדש. צריך לבוא לקראת המפונים במילוי בקשותיהם ולעשות מאמץ עילאי לצמצום הסבך הביורוקרטי הכרוך בקבלת הפיצויים. אני גם מתנגד להרס המבנים שיפונו. אל לישראל לנקוט מדיניות של אדמה חרוכה. יש למצוא גורם בינלאומי מתאים שיסכים לקנות את המבנים והתשתיות שיושארו מאחור, כדי שיימצא להם שימוש ראוי בעתיד.

ח"כ אהוד רצאבי

סיעת שינוי, הכנסת, ירושלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ