ביפו יש ערבים. שכחתם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איני יכול להבליג על סדרה של כתבות על נדל"ן ביפו, שהתפרסמו באחרונה ב"הארץ" (למשל, "אין כמו יפו, האומנם", מוסף נדל"ן, 26.12.04), שריח של אפליה נגד הקהילה הערבית ביפו עולה מהן. הכל משייכים את שפל מחירי הנדל"ן בעיר למאורעות אוקטובר 2000, ואנחנו היום, ארבע שנים אחר כך, עדיין בוכים על אותם ימים שחורים, שהביאו לחרם טוטלי על הקהילה הערבית ביפו בפרט והערבית בכלל. תוצאותיו היו הרסניות לקהילה, הסובלת כידוע ממצוקות קשות כמעט בכל תחום: דיור, חינוך, מצב סוציו-אקונומי ועוד.

ביפו יש ערבים, יש קריאת מואזין לתפילה חמש פעמים ביום, יש קריאה של פעמוני הכנסיות לתפילה בימי ראשון ובחגים הנוצריים, ויש גם תקיעות שופר ותפילות הנשמעות מבתי הכנסת. זוהי יפו, ומי שמפריע לו אחד מן הסמלים האלה שלה - אני מציע לו לחפש את השקעותיו בתל אביב, שם לא ייתקל בהם, והערבים לא יטרידו את מנוחתו, כפי שחלק מהדיירים החדשים מתלוננים.

ביפו אכן יש פשיעה, והיא בעלייה. אחת הסיבות לכך היא הזנחה רבת שנים של עיריית תל אביב-יפו, שאינה עושה די כדי לטפל בבעיית הנשירה מבתי הספר, שהגיעה בשנים האחרונות לכ-50% מתלמידי בתי הספר הממשלתיים ביפו. בנוסף, האם מישהו שם לב לכך, שמאז קום המדינה לא נבנו לקהילה הערבית יחידות דיור לזוגות צעירים, לבד מ-22 היחידות שנבנו לפני שנה, אחרי הפגנות שאירגנה האגודה למען ערביי יפו, שבסופן נחתם הסכם עם משרד השיכון על בנייה של 400 יחידות?

אנו עדים לתנופה מצד העירייה בנושא התשתיות, שמטרתה בעיקר להכין את שכונת עג'מי לקהל היעד החדש שיגיע לעיר: יהודים צעירים ועשירים. כל זאת בטענה, שמבקשים להביא אוכלוסייה חזקה. אבל מה על הקהילות ביפו, הערבית והיהודית, שחוו סבל שנים כה רבות?

הקהילה הערבית ביפו לא התנגדה בעבר לאוכלוסייה החדשה שמגיעה לעיר. הרי יפו נקראת גם "אום אל גריב", שפירושו "אם הזרים"; אבל כאשר אותו זר מתיישב בעיר ומתחיל לבקש דרכים לשנות את אורחות החיים בה, אז מתחילה האי-נוחות לשני הצדדים.

אין אני חולק על הכותרת, כי אין כמו יפו גם בלילות וגם בימים, אין כמו יפו של אבו חסן, שוק הפשפשים, שכונת עג'מי והחוף שלה, הנמל ועוד. כדי שיפו תישאר יפו האמיתית חשוב לשמר את אופיה הערבי המזרח תיכוני ולדאוג לקהילה שחיה בה, ורק לאחר מכן לחפש את הדרך להביא אליה אוכלוסייה חדשה.

עבד סטל

יפו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ