קשישים סיעודיים ייפגעו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "קרן פנסיה למטפלים בקשישים? זו שערורייה" מאת רותי סיני ("הארץ", 27.12)

דרישת המוסד לביטוח לאומי מחברות הסיעוד לתת שירותים על פי העלויות שנדרשות במכרז אינה אפשרית מבחינה כלכלית, ותגרום לקריסת הענף ולפגיעה אנושה בכ-100 אלף קשישים סיעודיים ובכ-70 אלף מעובדי ענף הסיעוד.

הערכתנו היא, שלפחות 50% מהחברות ייסגרו מיד, כי לא יוכלו לעמוד בתנאי המכרז, ואלה שיורשו להמשיך לא יוכלו להתקיים כלכלית וייסגרו. מכאן ברור, שלקשישים לא תהיה אפשרות לקבל שירותים על פי החוק הקיים, והטיפול בנושא יוחזר שנות דור לאחור לימים שבהם הקשישים היו מוזנחים בבתיהם בלי שיהיה מי שיפקוד אותם ויעזור להם בצורכי היום יום.

טענת המוסד לביטוח לאומי, ש"בשנים האחרונות פורחים ספקי השירות על חשבון סכומי עתק מכספי הציבור" - אינה נכונה. גם רואי החשבון של המוסד לביטוח לאומי, בהם יצחק סוארי, בדקו וראו, כי רווחי חברות הסיעוד צנועים ביותר - בניגוד למתפרש מהכתבה.

במכרז יש הפליה ברורה לטובת העמותות לטיפול בקשיש ומגמה לחיסול החברות הפרטיות, שתוביל ליצירת מונופול של המגזר הציבורי בתחום. לדוגמה, על פי שיטת הניקוד במכרז, גופים שנמצאים בתחומי הרשויות המקומיות יקבלו תוספת ניקוד גבוהה. רק לעמותות למען הקשיש יש סניף מייצג בכל רשות מקומית בארץ. בנוסף, יינתן ניקוד גבוה במיוחד לגוף שיש לו יותר מ-10,000 מטופלים. הגוף היחידי העונה על דרישה זו הוא עמותת מטפלות הבית (מט"ב), בעוד לרוב החברות יש רק כמה מאות מטופלים.

רפי אלחנני

יו"ר עמותת חברות הסיעוד, איגוד לשכות המסחר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ