כך מידרדר הספורט הישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"בתנאים האלה לא אייצג את ישראל בבייג'ין 2008", איים גל פרידמן, גיבור הספורט הישראלי לשנת 2004, ובאירוניה חריפה תימצת את בשורתה של שנה שבה - בדיוק כשהיה נדמה שאי אפשר עוד - תרבות הספורט הישראלי הידרדרה עוד. מה ציפה פרידמן, שתקום זעקה ציבורית על שנבצר מספורטאי מקצועני שהפרוטה מצויה בכיסו להרוויח עוד אחת? מעבר לכעס על חוצפתו - מה, הוא עושה לנו טובה? - ובלי קשר לתמיהה על תפישת העולם המשתקפת ממנה, שטמונה בחובה הרבה מהאגוצנטריות המאפיינת ספורטאים-סלבריטאים בימינו, מפתיע במיוחד המניע: למה חשב פרידמן שלמישהו אכפת? וגם: על סמך מה האמין שמישהו יקום ויעשה מעשה?

הספורט הישראלי המשיך להתבוסס בבצתו הקרתנית בשנת 2004 בשעה שעליבותו הלכה והתבססה. האשליה הספורטיווית, שהיא הקרקס של ליגת הכדורסל, העלתה על במתה הרעועה עוד פרק מעוקר ספורטיוויות. נבחרתה הייצוגית ביזתה את עצמה הן בהתנהלותה המקצוענית והן בהופעתה המקצועית. הבדיחה התפלה של ליגת הכדורגל הצליחה בקושי רב להעלות על המסכים - וניכר שבזה הסתפקו קברניטיה - עונה גרועה, שרק זכייתה המקרית של בני סכנין בגביע עימעמה במעט את הרושם העלוב שהותירה. ייצגה אותה נבחרת מוגבלת, המקדשת את האין-אונים של עשרת השחקנים שאינם יוסי בניון. ויתר ענפי הספורט הישראלי המתעוררים אחת לשנה-שנתיים - לאיש לא אכפת מה קורה בהם.

לנוכח השערורייתיות שבה מתנהלים ברוני הספורט המקומי משתררת אדישות. צינתה המקפיאה חודרת את לשד עצמותיה של קהילת הספורט הישראלי, והיא מתבטאת באובדן עניין ובאובדן עניין לשנות - שהם בעצם היינו הך.

אם כן, למה שמישהו יתרגש ממצוקתו של פרידמן? המצוקה האמיתית והסכנה המהותית לספורט נעוצות בכך שהציבור ממשיך לסבול בשקט.

הבעיה היא בתרבות הספורט הישראלי, שלאוהד אין חלק בה, ולפיכך גם לא זכות להלין על איכותה ודרכה - רק הזכות להיות אדיש.

טדי פסברג

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ