מופסאן ואום-אל-פאחם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתשובה למכתבים של שלמה זנד, אלכסנדר אוצ'יטל ויוסי ברנע ("הארץ, ספרים", 24.11): מודל הזהות הלאומית המשותפת לכל אזרחי המדינה, הנהוג בחלק ממדינות המערב (אך לא בכולן), אינו מתאים לישראל מאחר שהוא מנוגד להכרתם, לתרבותם ולהגדרתם העצמית של היהודים והערבים כאחד. אלה ואלה רואים את עצמם כשייכים, באופן מובהק, לשני לאומים שונים. משום כך, הצגת הדגם הצרפתי של לאומיות כלל-אזרחית כדוגמה ומופת לישראל אינה אלא ניגוח לשמו.

הערך שאותו צריך לטפח בתנאי ישראל אינו זהות לאומית משותפת, שלא ניתן "להנדס" אותה, אלא האזרחות הישראלית המשותפת. המטרה היא אכן להגיע למצב שבו כל הישראלים - כל אזרחי המדינה, ללא קשר ללאומיותם - ירגישו שישראל היא מדינתם, כפי שמרגיש מיעוט לאומי במדינת לאום דמוקרטית שאין לה סכסוך עם עמו. כך רואים דוברי הגרמנית בדרום טירול את איטליה כמדינתם, מבלי לאמץ את זהותו הלאומית של הרוב האיטלקי. מטרה זו קשה ביותר להשגה בתנאי סכסוך לאומי ממושך, אולם זה הדבר שיש להיאבק עליו, ולשם כך יש להתגבר על הלאומנות היהודית והערבית גם יחד.

שלילת הלגיטימיות של הגדרת ישראל כמדינת לאום יהודית אינה מקדמת מאבק זה, אלא מפריעה לו. בארץ שיש בה, לכל הדעות, שני עמים, יש לכבד את שניהם בהגדרה עצמית ובעצמאות.

זכותו של העם הפלסטיני לעצמאות צריכה להתממש במדינת לאום ערבית-פלסטינית לצד ישראל, ואילו בני עם זה בישראל הם מיעוט לאומי במדינה היהודית. שלילת מדינת הלאום היהודית - להבדיל מביקורת על המדיניות הישראלית - פירושה שלילת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית, כלומר רמיסת עיקרון במסווה של הגנה עליו.

אלכסנדר אוצ'יטל מעיר כי לצרפת (בניגוד לישראל, לשיטתו) "היה מה להציע לאזרחיה בני המיעוטים האתניים", וכהוכחה מביא את סיפורו של מופסאן, שלפיו דוברי הגרמנית באלזס ראו את עצמם כצרפתים. עם כל הכבוד לסיפורים פטריוטיים של מופסאן, ספק רב אם אחוז דוברי הגרמנית שהעדיפו באותם ימים שאלזס תשאר חלק מצרפת, ולא תעבור לגרמניה, מתקרב לאחוז תושבי אום-אל-פאחם המעדיפים היום שעירם תישאר חלק מישראל ולא תעבור לפלסטין. אמנם אין זה תקין פוליטית להזכיר זאת, אך האמת ידועה לכל: גם למדינת ישראל, למרות כל חסרונותיה, יש מה להציע לאזרחיה בני המיעוט הערבי. בתנאים שבהם נמצאת המדינה זהו הישג לא מבוטל לישראל ולדמוקרטיה הישראלית.

אלכסנדר יעקבסון

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ