תלמדו מדה גול איך לשלוט בקצינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ב-16 בספטמבר 1959 נשא הנשיא הצרפתי אז, שארל דה גול, את הנאום החשוב ביותר בנוגע לאלג'יריה, ובו התווה את עיקרי מדיניותו בנושא. בפעם הראשונה הכיר דה גול בזכות ההגדרה העצמית של העם האלג'יראי: "צרפת תדחה את כל הגישות הפשטניות יתר על המידה" ותפתור את הבעיה "כדרך שצריכה אומה גדולה לפתור את בעיותיה, בבחירת הנתיב היחיד שראוי ללכת בו. ואני מתכוון לבחירה החופשית של מה שהאלג'יראים עצמם רוצים לעשות בעתידם... אני מוצא לנכון להכריז בזאת על פנייה לדרך ההגדרה העצמית. אני מתחייב בזאת לשאול, מחד גיסא, את האלג'יראים בתריסר מחוזותיהם, מה ברצונם להיות בסופו של דבר, ומאידך גיסא, את כל הצרפתים, האם הם תומכים בבחירתם". לאחר ששד ההגדרה העצמית יצא מהבקבוק לא היה אפשר להסיר את הנושא מסדר היום (אליסטר הורן, מלחמה פראית לשלום, מלחמת אלג'יריה 1962-1954. הוצאת "מערכות", עמ' 362-361).

נאומו של דה גול התקבל בעיקרו של דבר בברכה בצרפת המטרופוליטנית, אבל פתח פער רחב בינה לבין הצבא באלג'יריה וה"פייה נואר" (המתנחלים באלג'יריה).

גנרל מאסי, גיבור הקרב על אלג'יריה, התראיין בגילוי לב לעיתון "דויטשה צייטונג" זמן קצר לאחר נאום דה גול, ואמר כדברים הבאים: "אנחנו לא מבינים יותר את מדיניותו של הנשיא דה גול. הצבא לא יכול היה לחזות מראש שהוא ינקוט מדיניות כזאת... אכזבתנו הקשה ביותר היתה כשראינו את גנרל דה גול נהפך לשמאלני... אני עצמי ורוב הקצינים בתפקידי פיקוד לא נבצע ללא עוררין כל פקודה שהיא מאת ראש המדינה" (שם, עמ' 376).

ומה עשה דה גול בעקבות הצהרותיו של הגנרל מאסי? מאסי נקרא להתייצב לפני הנשיא ושמע דברים כדורבנות: "אני מרשה לך להישאר. אני מבקש ממך שלא לפרוש מהצבא. אני עומד לתת לך מינוי טוב!" בסופו של דבר, לאחר תקופת צינון ארוכה, נשלח מאסי לפקד על חיל המצב בעיר מץ, תפקיד שולי וחסר חשיבות שלא התאים ללוחם בשיעור קומתו (שם, עמ' 377).

על שלטונות ישראל מוטלת החובה להבהיר לקציני צה"ל, לרבות הרבנים הצבאיים, כי עליהם לבצע את מדיניות ממשלת ישראל, שהיא הריבון במדינה דמוקרטית. על שר הביטחון לנקוט צעדים הולמים, לרבות הדחה וסילוק מהצבא של קצינים המצהירים כי יסרבו למלא את הוראות ממשלת ישראל. הנשיא דה גול לא היסס לנקוט יד קשה נגד גנרל שבע קרבות ועטור מדליות כגנרל מאסי, וגם צעדים חמורים יותר, כדי להגן על הרפובליקה מפני שוחרי רעתה. עת מבחן היא לישראל ואסור לה להיכשל במבחן הזה.

יונתן טלמון, עו"ד

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ