כמי שהיתה פקידת סעד שנים רבות, נדהמתי מהרשעתן של שלוש נשים מחברון בסעיף של הפרת חובת הורה. גם נגד מרים אדלר משא-נור הוגש כתב אשמה דומה, בהמלצת היועץ המשפטי לממשלה.

מניסיוני ידוע לי, כי כתב אישום דומה הוגש רק במקרים שבהם היה ברור כי הורים גרמו נזק גופני או נפשי לילדיהם, או כאשר היה חשש סביר לגרימת נזק כה. דווקא בשנים האחרונות, במתח שבין עקרון "טובת הילד" לבין הרצון שלא לפגוע באפוטרופסות הטבעית של ההורים, נטתה המדינה להתערבות רק במקרים הכרחיים, ובדרך כלל במקרים שבהם קיימת הפרה מתמשכת של חובת הורה.

נסיבות המקרים שבהם הורשעו הנשים רחוקות מלהצדיק התערבות של החוק. הנשים בחברון יצאו למחות נגד סילוק מהבית, באישון לילה, של האלמנה והילדים הפעוטים של נתי עוזרי, שנרצח חודשיים קודם לכן בידי מחבלים. הן נכנסו לרכב ריק, ועמן התינוקות שלהן. פסק הדין הרשיע אותן באשמה שהכניסו את ילדיהן למצב שהיה עלול להתפתח לעימות והתכתשות.

זאת האשמה מוזרה: האם שוטרי משטרת ישראל וחיילי צה"ל הם אויב? היעלה על הדעת כי בעימות בינן לבין הנשים היו פוגעים בתינוקות? איש אינו חולק על כך שהנשים הללו הן אמהות מסורות. יכולה להיות מחלוקת על כך שלקחו את ילדיהן למחאה - אך מכאן ועד להרשעתן בהפרת חובת הורה המרחק רב.

העובדה כי כתב האישום נגד מרים אדלר הוגש בהמלצת היועץ המשפטי לממשלה, וההודעה שיצאה ממקורות ממשלתיים כי זהו קו שיינקט בעתיד כלפי הורים שישתפו את ילדיהם בהפגנות, מריחות מניצול של חוק חברתי חשוב למטרות פוליטיות.

אדוה נוה

שערי תקוה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ