ביקשנו התנצלות ציבורית מחלוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "שני שופטים לשעבר בבית המשפט העליון חתומים על מכתב נגד האלוף חלוץ שיוגש היום לבג"ץ" מאת יובל יועז ("הארץ", 29.12.04)

אני נמנה עם החותמים על מכתב "אנשי הרוח" בקשר לאלוף דן חלוץ. שמי הוזכר בכתבתו של יובל יועז. המכתב נכתב ב-16.9.02 ונשלח לראש הממשלה אריאל שרון ולשר הביטחון בנימין בן אליעזר. בכתבה נכתב שהמכתב יוגש לבג"ץ במסגרת עתירת "הוועד נגד עינויים", "יש גבול" ואחרים, הדורשים לבטל את מינוי חלוץ לסגן הרמטכ"ל.

במכתב לא ביקשנו התנצלות אישית מצד האלוף, אלא התנצלות ציבורית, שהיא הבהרה או הסבר למה שנשאל והשיב האלוף על הרגשתו אחרי שנפגעו חפים מפשע בתקיפה לחיסולו של רב המרצחים סלאח שחאדה (ורד לוי-ברזילי, מוסף "הארץ", 23.8.02). תשובתו השתמעה כצינית וחסרת רגישות.

כמפקד בכיר בחיל האוויר בעבר, חשבתי שהבהרה מצד חלוץ תוכל להגן על הטייסים המבצעים ולמנוע לבטים וויכוחים בין צוותי האוויר בחיל. כתבתי באותם ימים גם מכתב אישי לחלוץ, שהיה אז מפקד חיל האוויר. כשפגשתיו באירועים חיליים, הוא חשב שאין צורך בהבהרה כזאת, שלפי הערכתי היתה יכולה למנוע את מכתב הטייסים הסרבנים.

כשנשאלתי אם אני מוכן לחשוף את היותי בין חותמי מכתב "אנשי הרוח", לא ראיתי כל סיבה להסתתר או להתבייש בכך, אבל ביקשתי שפרסום מכתבנו ייעשה במלואו ולא במקוטע. בנוסף, התנגדתי לכל חיבור בין חותמי המכתב לבין מגישי הבג"ץ היום. אני סבור שאין זה מתפקידו של בג"ץ להתערב במינוי מפקדי צה"ל ואני מסתייג מהפעילות של חלק ממגישי הבג"ץ ומארגוניהם.

חלוץ היה לוחם מעולה במלחמות ישראל ומפקד מוערך. הופעתו התקשורתית הלא מוצלחת אינה מבטאת את ערכיו. חבל שלא הבהיר בצורה חד משמעית לציבור הישראלי שהראיון התקשורתי ההוא לפני שנתיים היה טעות.

ד"ר גיורא פורמן, תת-אלוף (מיל')

מעברות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ