שיעור נגד גזענות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שמעתי בחדשות שאוהדי בית"ר ירושלים מתנגדים לקבל שחקן מוסלמי לשורות הקבוצה. שאלתי את עצמי בשביל מה מלמדים את נושא האנטשימיות בבית הספר. כדי שהנערים המתבגרים יהיו מודעים לסכנות של היות יהודי בעולם עוין ומנוכר ליהודי? עולם שבו בכל פינה אנטישמי קטן מנסה להכשיל אותנו? ולכן צריך להתכונן, להיות חזק, להגן על עצמנו. לומר לא עוד ולהישאר מלוכדים במדינה היהודית שלנו, ולשמור על הכבוד היהודי, לטפח את הגאווה הלאומית כי אורבות לנו סכנות מחרידות מחוץ למולדת. לכן כדאי ללמוד, "להפנים" ידע, להוקיע את הצורר האנטישמי של כל הזמנים, זה שדחף אותנו אל מחוץ למשפחת האדם, אל תאי הגזים.

כל זה חשוב. אבל אולי יש עוד משהו? אולי יש גם מטרות אחרות ללימוד תופעת האנטישמיות בעבר ובעולם. למשל, כאשר שומעים שאוהדי בית"ר ירושלים מתנגדים לקבל את השחקן הגנאי מכיוון שהוא בעל אמונה מוסלמית. אני מחפש סיבה טובה ללימוד נושא האנטישמיות בבית הספר. ואז אני מוצא כי עלי לעודד את הנוער לאהוד כל קבוצת כדורגל, גם בית"ר ירושלים, אבל אסור להם להיות גזענים, אסור להם לפסול בני אדם אחרים בגלל דתם, מוצאם, לאומיותם ועוד. צריך ללמוד לקחים. הלקח הוא: לנו אסור לעשות מה שאחרים עשו לנו.

כמו כל מורה להיסטוריה, אני מבקש להיות רלוונטי ומשמעותי לתלמידי, לקשר בין עבר להווה. המציאות החברתית של המדינה מזמנת הזדמנויות כאלה. יש אפשרות לקשר בין החומר הלימודי הישן והיבש, עבר של שורות בספר הלימוד, דבר שהתרחש אי-שם, שקשה לדמיין לבין ההתנסות שלנו כבני אדם שמאפשרת להציץ לתוך עצמנו, בעמדות שלנו, כלפי הזולת, ביחס לחברה, אל עצמנו.

זיכרון קולקטיווי מעוות שחוזר ומדגיש את "עם לבדו ישכון", את הגטו ואת הבדידות מוטב שיבוא על תיקונו ויוחלף בסיפור חדש, כדי שנשתחרר מתסביך הקורבן הנצחי ולא ניהפך לנוקם החולני. החינוך לא יכול לתקן את העוולות החברתיות, אבל יכול להשמיע את קולו השפוי וכך לתרום גרגר חול כדי להיות חברה טובה יותר.

ד"ר גדי ראונר

יקום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ