נחשולי צונאמי ב-1546

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד אנו מתאבלים על האסון הנורא בדרום-מזרח אסיה, ראוי להזכיר כי נחשולי צונאמי מעין אלה פקדו לפעמים גם את חופינו. אכן, איננו שוכנים באזור מועד לרעשים באופן מובהק, אבל רעידות אדמה בעלות עוצמה וקטלניות פוקדות אותנו בתדירות של אחת למאה שנה. באלף השנים האחרונות היו כאן עשרה רעשים, האחרון בשנת 1927, אז נהרגו בארץ כ-500 בני אדם.

בתולדות הארץ ידועים לנו שמונה מקרים של נחשולי צונאמי. האחרון, בשנת 1546. הרעש שפקד את הארץ באותה שנה היה קשה מאוד וגרם להריסת צפת, שכם, רמלה ויפו ולחורבן גדול בירושלים. על תופעה נדירה, צונאמי קטלני, מספרות לנו כמה תעודות (שפירסמו, בין השאר, יוסף ברסלבי המנוח וחיים ביינארט): "ובנמל יפו, שבו יורדים העולים לרגל, נסוג הים יותר ממהלך של יום, והלכו תושבים רבים ואספו עושר רב ממה שחשף הים. וביום הרביעי, בהיות הים במצב זה, עלה הים בזעף גדול, גרף יותר מעשרת אלפים איש והטביע את כולם". אין ספק שיש כאן גוזמה גדולה, אבל אין לפקפק בעיקרי הדברים.

צונאמי ממין אחר הכה בטבריה ב-1 בינואר 1837. רעש נורא, שהפיל אלפי חללים והרס כליל את צפת, זיעזע את הכנרת עד שהעלה גל ענק וסחף עמו למים 700 בני אדם, כרבע מאוכלוסיית העיר.

מגן ברושי

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ