מי מפחד ממלחמת אחים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבועות האחרונים אנו עדים להסלמה בביטויים ובמעשים של המתנחלים נגד תוכנית ההתנתקות. מנהיגות הימין ופעילים בשטח משמיעים איומים אפוקליפטיים על הרס הצבא, פירוק יסודות הסולידריות של החברה הישראלית ואף מלחמת אחים. לכאורה הם מציגים אלטרנטיווה לתסריטי אימים אלה - הליכה לבחירות או למשאל עם, אך המטרה הברורה היא למסמס את ביצוע הפינוי.

אין לשמוח על פינוי אזרחים מבתיהם; אך דומה, שרוב הישראלים מוכנים לשאת במחיר הטעות ההיסטורית של מפעל ההתיישבות ביש"ע ולסייע בכל אשר יידרש לקליטתם המוצלחת של אותם "מגורשים". ההתבטאויות המתנחלים על "חציית קווים אדומים" לא יסיטו את הרוב מנחישותו לשים קץ לכיבוש של עם אחר.

בגדולה בדמוקרטיות המערביות, ארצות הברית, נאלצו אזרחים להילחם באחיהם במטרה לסיים את עבדות השחורים. גם כאן מצב העבדות-למעשה של הפלשתינאים הוא הגיוני בעיני חלק מהאזרחים, אך בלתי נסבל בעיני הרוב. ההכרעה נפלה, וכעת גם אם בלב כבד ומתוך אמפתיה עמוקה לסבל ולעוגמת הנפש, נאלץ הרוב לכפות את ההכרעה על המיעוט הסרבני.

יש להתפלל, שלמרות הוויכוח ולמרות המחלוקת הקשה כאשר יגיעו הדחפורים לבתי ניסנית או שא-נור יסתיים הדבר בלא יותר מאשר כמה קללות והשתרעות על הקרקע, ובגרירת השוטרים את אחרוני התושבים שלא התפנו מרצונם. אך אם חלילה יהיו גילויים חמורים של אלימות, כמו הרמת יד על חיילי צה"ל או אף איום בנשק בידי קיצונים, אזי אני, כחייל מילואים גאה וכציוני מאמין לא אמלמל "הנה חורבן המדינה", ולא אתבלבל.

כוחו של הרוב במדינת ישראל עולה לאין ערוך על כוחם של הקיצונים, וכפי שידע דוד בן-גוריון בפרשת אלטלנה מתי עליו אף לפגוע באחיו לנשק כדי לכונן מנהיגות לאומית, כך נדע לעצור ולכלוא עשרות ומאות מתפרעים, ואם חלילה יהיה הצורך גם לפגוע במי שיסכנו חיים של חיילים.

יש לפעול לכך, שדבר מתסריטי אימים אלה לא יתרחש. אך בל יטעו אחי המתנחלים: נחישותו של הרוב הציוני במדינת ישראל אינה פחותה משלהם. הם לא יירתעו ממאבק מכל סוג שהוא, ואיומים באלימות לא יניאו אותם מהשאיפה המשותפת לבנייתה של מדינת ישראל ציונית ובת קיימא.

רועי פולקמן

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ