הסגל הזוטר באוניברסיטאות ייפגע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "אוניברסיטת תל אביב מאחדת את החוג לספרות עברית והחוג לתורת הספרות" מאת שירי לב ארי ("הארץ", גלריה, 6.1)

ארגון הסגל האקדמי הזוטר מייצג סטודנטים לתארים שני ושלישי, מועסקים וגמלאים כאחד. עניין "הסגל הזוטר" עלה בכתבה, ולפיכך ביקשנו להעמיד דברים על דיוקם.

הסגל הזוטר באוניברסיטאות הוא הראשון שנפגע מצעדי "ההתייעלות" - שם נרדף לפיטורים המוניים של תלמידי מחקר, המועסקים כעובדים זמניים במוסדות להשכלה גבוהה.

מסלולי לימוד חדשים ו"אטרקטיוויים" לתארים מתקדמים, שמציע פרופ' מנחם פרי - ראש החוג החדש המאוחד - שאין בצדם לא מלגה ולא העסקה של סגל זוטר, יפגעו בסטודנטים לתואר ראשון וירחיקו את קומץ המעוניינים ללמוד לתואר מתקדם ולהקדיש את זמנם למחקר בתחומי הספרות.

התוכנית המוצעת למצוינים אמנם חולקת כבוד לתלמידים המיועדים, אבל היא אינה מאפשרת קיום בסיסי. בתשס"ד למדו בפקולטה למדעי הרוח 435 תלמידים לתואר שלישי והתמודדו על 69 מלגות ו-66 תקני משרות הוראה. רוב המועסקים גם מקבלים מלגה; מכאן, ש-80% מתלמידי המחקר לא יכלו להקדיש את זמנם למחקר ונאלצו לחפש עבודה מחוץ לכותלי האוניברסיטה.

גם במקרה זה התלמידים המצוינים יעשו את דרכם, מן הסתם, למוסדות מחקר המציעים יותר מסיסמאות ריקות מתוכן. באוניברסיטת תל אביב שכחו כנראה פתגם הלקוח מחוג אחר במדעי הרוח: "אם אין קמח אין תורה".

בעז בן-דוד

היו"ר היוצא של ארגון הסגל האקדמי הזוטר, אוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ