שמחה זו מניין?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במאמר על ספרה של אמונה אלון ("הארץ, ספרים", 17.11) מדברת אבירמה גולן על קרבה רבה שחשה למחברת הספר "שמחה גדולה בשמים", שגדלה על אותם סיפורי ילדים, שירים ומשחקים, ושמשותפים להן זיכרונות ילדות שמחברים "חיבור חזק כל כך עד שנדמה ששתינו מאותו הכפר".

אבל אז כותבת גולן על מה שמפריד, ולמעשה הכוונה היא להשקפה הפוליטית של המחברת שבאה לביטוי בספר, השקפתה של תושבת בהתנחלות. בין היתר מתבטאת השקפתה של המחברת בתיאורים של המתנחלים, ובתיאור אהובה לשעבר של הגיבורה המממש את האידיאולוגיה של המתנחלים. וכאן בא לדברי גולן מה שמפריד בינה לבין אמונה אלון.

לגיטימי? בהחלט. אבל ברשימה פוליטית. ההערות אינן רלוונטיות בביקורת ספרותית. לגיטימי רק אילו נפגם מבנה הספר בשל האידיאולוגיה של המחברת, ולא היא. גולן משבחת את כישרון הסיפור של אלון, "שיודעת לספר סיפור", ולחדור לנפש הגיבורה המיוסרת, ולסבלה. התיאור והביקורת משכנעים כל כך, שכמעט חיכיתי שגולן תכתוב שהדברים כמו נכתבו מתחושות אישיות של המחברת עצמה.

אבל ההחמצה העיקרית בביקורת חורגת מהדיון הפוליטי. מאחורי האידיאולוגיה, שמדובר בה הרבה, מתגלה השקפת עולמה של המחברת, השמה את הדגש על המשפחה, הנישואים והאושר המשפחתי, מעל האידיאולוגיה; הרי ליל השבת שמדובר בו, במשפחת האהוב לשעבר, יכול היה להתרחש אצל כל משפחה דתית, לאו דווקא בהתנחלות.

שאלה אחרת, שגולן לא נתנה עליה את הדעת, היא מדוע זכה הדור השני בהתממשות האהבה, בניגוד לדור הראשון, שגם בו אין כל חטא. ועוד שאלה: איך מתיישב שם הספר, "שמחה גדולה בשמים", עם העובדה שהספר מסתיים לאחר מפגש האוהבים הצעירים, כשהרדיו מודיע על סיומה של עצרת השלום בכיכר מלכי ישראל ובפתח עומד הרצח של יצחק רבין? איזו שמחה בשמים?

רבקה סנה

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ