ואם ממנים נגיד זר, למה לא שר אוצר?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבורסה בתל אביב צהלה ושמחה: ההתאחדות לספורט-הכלכלה אישרה גיוסם של שחקני חיזוק זרים. בימים הבאים יקבל סטנלי פישר, בהליך מזורז, אזרחות ישראלית ויתחיל לכהן באחת המשרות החשובות והרגישות בכלכלה הישראלית. במדינה שבה מוגשות חדשות לבקרים עתירות לבית המשפט העליון בנוגע להפרת תקופת הצינון של אנשי צבא העוברים לפוליטיקה, או של פקידי ממשל בכירים העוברים למגזר הפרטי, שכח המחוקק - כנראה מפאת האבסורד שבדבר - לטפל ב"תקופת החימום" הנדרשת לפני איוש משרות ממלכתיות קריטיות.

איני חולק על התאמתו המקצועית של פישר לתפקיד נגיד בנק ישראל. מקורות ממשלתיים מיהרו להודיע, כי מדינת ישראל קרובה ללבו מאוד, והוא אף מבקר בה פעמיים-שלוש בשנה. הספקנים אמנם יציינו לעצמם, כי פישר לא יוותר ככל הנראה על אזרחותו האמריקאית לצורך הקדנציה הקצרה שלו בשירות מדינת ישראל. שהרי ידוע, כי הן אזרחי ארצות הברית והן ממשלתה רגישים לחובת הנאמנות של אזרחים למדינתם. גם לא ברור כל כך איזו נאמנות של פישר תגבר בזמן דיונים רגישים עם הממשל האמריקאי. מנגד, יש להניח, כי מפאת כבודו של הנגיד החדש דיוני ועדת הכספים בכנסת ישראל יתנהלו באנגלית, שכרם של המתרגמים ברדיו ובטלוויזיה יעלה, וזאת תהיה תרומה חשובה לכלכלה.

ואולי כדאי להרחיב את הגישה היצירתית הזאת. מדוע, למשל, לא נבקש מרוברט רובין, שר האוצר לשעבר בארצות הברית, להחליף את שר האוצר שלנו עד סיום הקדנציה? אמנם גם בנימין נתניהו דובר אנגלית רהוטה, אך אין חולק, כי בכל זאת רובין היה שר אוצר מעולה תחת הנשיא קלינטון וניהל כלכלה הרבה יותר מורכבת משלנו. וברור כיום, כמה חשובה התקשורת בין שר האוצר לנגיד הבנק המרכזי.

בכלל, אם המודל הזה יצליח, אפשר לאתר מספר רב של אישים יהודים בעלי עבר ביצועי מרשים ולאייש את מרבית משרות השרים, וייתכן שגם בכנסת.

לנוכח מדינה ריבונית הנאלצת לחקות את ליגת הכדורסל שלה ולגייס שחקני חיזוק זרים למשרות ממלכתיות, אורחים לרגע המגיעים מלאי רצון טוב כדי לגוון את האפרוריות המקומית - כל שנותר לעשות הוא להרים גבה, לחייך בייאוש, ולזעוק: יאללה מכבי!

אייל קפלן

חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ