קצונה מקצועית הנאמנה לדמוקרטיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "צבא למתחילים" מאת גדעון לוי ("הארץ", 19.12.04)

קצפו של גדעון לוי יצא על כוונת משרד החינוך לשלב את קציני צה"ל בהרצאות לתלמידי בתי הספר התיכוניים. הוא אף קבל על עצם נוכחותם של קציני צה"ל הפורשים במגזר האזרחי ובמערכת הפוליטית. כך, במחי יד אחת, ביטל את תרומתם של משה דיין, יצחק רבין, מאיר עמית, עזר ויצמן, אריאל שרון, אהוד ברק ורבים אחרים לחברה, לכלכלה ולמדינאות בישראל.

בלי להתעלם מהבעייתיות הקיימת בכל חברה בקשר ליחסי צבא-חברה, צה"ל שונה מצבאות אחרים. הוא אינו צבא מקצועי מסוגר ולא צבא שכירי חרב. צה"ל הוא צבא העם במובן הרחב ביותר של המונח. קציניו אינם באים משכבה חברתית סגורה ואינם בנים של גנרלים לשעבר. הם מגויסים מכל שכבות העם ומייצגים נאמנה את קשת הדעות והגוונים שבהם התברכה החברה הישראלית. צה"ל הצטיין ומצטיין בקצונה מקצוענית, המגלה נאמנות גבוהה וציות מוחלט לדרג האזרחי ולערכי הדמוקרטיה.

צה"ל, ככל גוף אחר בחברה הישראלית, חשוף לביקורת ציבורית על טיב מעשיו ושיקול דעתם של מפקדיו, וטוב שכך. הוא אינו שמורת טבע, אבל הוא עדיין מוסד הממלא את הנדרש ממנו בתנאים מסובכים ביותר, במהירות וביעילות, מתוך הפגנת חוסן נפשי, מסירות וצניעות.

צה"ל הוא בית היוצר לאליטה מקצוענית, התורמת לחברה מניסיונה ומיכולתה. הניסיון לצייר את הצבא כחבר של "קולונלים" נטולי ערכים מוסריים הוא ציני ומרושע, ובעיקר נטול תשתית עובדתית.

תא"ל (מיל') יצחקי חן

רעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ