מכובדות בינלאומית לגיבוי נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "החיפוש אחר הנגיד הסתיים בהפתעה בארצות הברית: סטנלי פישר 'יעשה עלייה' בשבוע הבא" מאת נחמיה שטרסלר ("הארץ", 10.1)

אדם שהיה מבקש להתמנות לתפקיד סגן מנהל מדור במשרד ממשלתי והיה בעל ידע שטחי בלבד על תחומי פעילותו של המשרד, בלא כל רקע מספק בתחום ובלי ידיעת שפת הארץ, רק על סמך היותו ציוני דגול ויהודי חם, היה נדחה בגיחוך.

אבל סטנלי פישר, לדברי נחמיה שטרסלר, כל הנושאים שהוא חסר ידע בהם הם נושאים שאפשר ללמוד אותם "די מהר". תנו לו שנתיים-שלוש, אולי ארבע, והוא אולי אפילו יקרא את מאמריו המלומדים של שטרסלר ב"הארץ" בעברית וישתתף בלא מתורגמן בישיבות הממשלה.

באמת, למה להטריח יהודי מבוגר בן 62 לארץ חדשה, שיתחיל ללמוד שפה חדשה, שייאלץ להסתגל בגילו למנטליות חדשה, שיתכתש עם פוליטיקאים? בסוף מאמרו של שטרסלר יוצא המרצע מן השק: "פישר מאמין בכלכלת שוק, בתחרותיות, בהורדת הריכוזיות" ו"הביע תמיכה ברפורמות הכלכליות של נתניהו".

עכשיו אנחנו מבינים מה הם בעצם היתרונות הנפלאים של פישר. הוא יקנה למדיניות הכלכלית הנוכחית, המובילה את החברה הישראלית (חוץ מהאלפיון העליון) לתהום של אכזריות טורפנית, ניחוח אמריקאי ועטיפת צלופן של מכובדות בינלאומית. ובניגוד למועמדים אחרים לנגידות (שגם הם, אל נטעה, תומכים במה שקרוי "כלכלת שוק"), לא יושפע מ"הכרת המשק הישראלי", ו"ההכרה לעומק של הפוליטיקה הישראלית" לא תסיט אותו מדרכו.

כלומר, גורמים שעשויים להביא למדיניות כלכלית קצת יותר ריאלית וקצת פחות חד צדדית אפילו לא יהיו בתחום שיקוליו, פשוט מחוסר ידע ומחוסר רגישות למאפיינים המיוחדים של ישראל. וכך נתניהו יעשה כרצונו, בגיבוי אמריקאי.

אדי סער

חולון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ