זמן להפסקת אש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פירוס מלך אפירוס נחת בדרום המגף האיטלקי בראש צבא רב-עוצמה של רגלים ופילים, והביס בקרב מזהיר את הרומאים (280 לפני הספירה); בתום הקרב יוחסה לו האמרה "עוד ניצחון כזה ואבדנו", כי מחיר הדמים היה נוראי: כמעט כל צבאו הושמד. אף שהיסטוריונים רבים רואים בפירוס אחד מגדולי המצביאים בעת העתיקה, תוקפים אותו על ראייתו המדינית צרת האופקים וחוסר יכולתו לעצב מסגרת מדינית למען בני עמו.

את המטאפורה ההיסטורית של "ניצחון פירוס" מלפני 2,300 שנה, אפשר להמשיל למתרחש בין ישראל לפלשתינאים בתום ארבע שנות אינתיפאדה, בהבדל מהותי אחד: ניצחון הדמים הוא מנת חלקו של כל אחד משני הצדדים הנצים.

ניצחון פירוס הישראלי: בלימה משמעותית של הטרור הפלשתיני ואי-ויתור על קדושת ההתנחלויות, במחיר שכול ואבל, יותר מאלף קברים, אלפי פצועים ונכים ויחס עוין של עמי העולם ומנהיגיהם, הרואים בישראל עם כובש, אכזר ולא מוסרי.

ניצחון פירוס הפלשתיני: מאבק לאומי מזוין, עקבי וללא כניעה - במחיר שכול ואבל כבדים, אלפי קברים, אלפי פצועים ונכים, אלפי בתים הרוסים, תשתיות קורסות, סבל ועוני של ההמונים על גבול הרעב ואי-סיפוק צורכי אנוש אלמנטריים.

שני העמים מוכים, מותשים ומתבוססים בדם בניהם, ואף שכל צד מכריז על ניצחונותיו הרי רק "חצי תאוותו בידו". זה הזמן להפסקת אש בין ישראל לפלשתינאים, כצעד ראשון, נוסח שיחות "הקילומטר ה-101" בין ישראל למצרים בתום מלחמת יום כיפור; צעד קטן לקראת התנתקות, צעד גדול לקראת הסכמים.

השבוע היבהב אור קטן בקצה המנהרה הארוכה והחשוכה שנהר הדמים זורם בה: מחד גיסא, הוקמה בישראל ממשלה חדשה בהרכב "מוביל התנתקות" בהנהגתו האמיצה של אריאל שרון. מאידך גיסא, התקיימו בחירות דמוקרטיות לבחירת מנהיג העם הפלשתיני. האם ישכילו שרון ואבו-מאזן לפרוש יחדיו כנפיים אל האופקים המדיניים הנכונים למען בני עמם שבעי ה"ניצחונות", הסבל והשכול? או שמא נמשיך להתבוסס בבצת האבדון? ימים יגידו.

ד"ר ישראל בנימינוב,

רמת-גן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ