מי מורשה לטפל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "הד"ר יוסף זיידר מ'קשר משפחתי' הורשע בביצוע מעשים מגונים בארבעה גברים" מאת צבי הראל ("הארץ", 12.1)

למיטב ידיעתי, לא קיימת בארץ הכרה במומחיות במקצוע של טיפול מיני או בשמות השונים שהמטפלים בתחום זה נושאים. לפיכך כל אדם, בלא הכשרה מוכרת ומוסדרת על פי החוק, יכול לטפל בנזקקים לטיפול.

בארץ קיימות אגודות שונות, המאגדות את המטפלים בטיפול מיני שחפצים להשתייך אליהן, כמו, למשל, האגודה הישראלית לטיפול מיני (איט"ם), החברה הישראלית לטיפול בהפרעות בתפקוד המיני (היל"ם). האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואים ולחינוך בחיי המשפחה, האגודה הישראלית לתכנון משפחה. לכל אחת מאגודות וארגונים אלה אמות מידה שונות להשתייכות, ואין תוכנית לימודים אחידה ומוכרת, בחינות הסמכה והכרה על פי חוק, שיקבעו מי רשאי להיקרא מטפל מיני ולעסוק במקצוע. עיון ברשימת המשתייכים לאגודות וארגונים אלה מעלה מגוון רחב ביותר של חברים כמו רופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים.

מטפל מיני ויועץ מיני הוא בבחינת מטפל לכל דבר ועניין. במקצועות הרפואה השונים הוגדרו בחוקי מדינת ישראל תוכניות הלימודים, התנאים ואופן ההכשרה לקבלת מומחיות במקצוע רפואי, ואף בתת-מקצועות הרפואה. קבלת התואר של מומחה במקצוע ניתנת אך ורק על ידי משרד הבריאות, לאחר עמידה בכל הדרישות שנקבעו בחוק. גם רופאים מומחים מוכרים מחו"ל מחויבים לקבל בארץ היתרים למומחיותם מטעם משרד הבריאות. למיטב ידיעתי, אין במקצוע הרפואה כל מומחיות או תת-מומחיות במקצוע טיפול מיני, וכל המתהדר במומחיות כזאת או כדוגמתה הוא לכאורה בבחינת מתחזה.

מפליא איפוא, כי בתחום כה רגיש זה של טיפול מיני אין כל הסדרים בחוק הקובעים למי מותר לעסוק בטיפול זה ומי רשאי לשאת בתואר כזה. על הרשות המחוקקת ורשויות השלטון להסדיר חסר זה, וכך הציבור הנזקק לטיפולים אלה יקבלם מבעלי הסמכה מורשים בלבד.

ד"ר דוד ויס

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ