"הפצצה הדמוגרפית" כבר כאן

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בשבוע שעבר פירסם יאיר אטינגר מסמך חוץ-אקדמי הקובע, כי בשטחים חיים 2.4 מיליוני פלשתינאים, ולא 3.8 מיליונים כטענת הרשות הפלשתינית ("הארץ", 10.1). את המסמך חיברה קבוצה ישראלית-אמריקאית, "ABC Demographic project", שחבריה הם "בעלי זהות פוליטית מוצהרת, מהאגף הימני", כמתואר בידיעה.

אין כאן סיבה לשמחה. לאלה הסבורים כי התאריך הקובע הוא היום שבו יהיה לפלשתינאים רוב בין הירדן לים המשמעות היחידה של ממצא זה, אם הוא נכון, היא, שבמקום שבעוד עשר שנים יהיה רוב כזה, הוא יתקיים אולי בעוד 40 שנה. האם דחייה זו באמת תצמצם את הבעיה הדמוגרפית? לא.

זאת ועוד, נניח שכבר היום ישראל תרצה לספח את השטחים ולקיים מדינה יהודית דמוקרטית בכל שטחי ארץ ישראל. פירוש הדבר, שלפי המחקר יהיו הפלשתינאים, כולל ערביי ישראל, "רק" 38% מכלל אוכלוסיית המדינה, ולא 46% לפי הנתון של הרשות. האם יהיה אפשר לקיים דמוקרטיה ומדינה יהודית בתנאים כאלה? הרי כבר היום עולה מדי פעם הדרישה לא לשתף את הערבים בהליך דמוקרטי; למשל, במשאל העם המוצע בעניין ההתנתקות. לאחר אישור ממשלת האחדות טען הימין, שהממשלה אינה לגיטימית כי ההחלטה התקבלה בקולות של חברי כנסת ערבים.

מה יהיה כאשר בכנסת יהיו בין 30 ל-50 ח"כים ערבים? חברי כנסת אלה ישתתפו בכל ההצבעות, ולרוב הם יהיו לשון המאזניים. נניח, שתהיה הצבעה על ביטול "התקווה" כהמנון המדינה. האם אין זה סביר, שעשרה חברי כנסת יהודים יתמכו בהצעה כזאת? אותו הדבר עלול לקרות בהצבעה על כל הנושאים המשמרים את אופיה היהודי של המדינה, אם חברי הכנסת הערבים יעלו זאת על סדר היום.

האם סבורים הימין והדתיים, שבנסיבות אלה יהיה אפשר לקיים מדינה יהודית ודמוקרטית? ספק רב. הם בלא ספק יעדיפו מדינה יהודית. ומה יהיה על ערביי השטחים?

יש חשיבות לידיעה כמה פלשתינאים יש בשטחים. אך לצורך קיום מדינה יהודית ודמוקרטית לפער בין המחקר לבין הקביעה של הרשות הפלשתינית אין שום משמעות פוליטית. "הפצצה הדמוגרפית" כבר כאן.

שמעון שפירא

רמת גן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ