שינוי לרעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אני קורא ותיק של "הארץ" יותר מ-40 שנה, בהפסקה קלה בעת שירות חובה בצה"ל. בשנים האחרונות אני נדהם בכל פעם שהעיתון משנה צורה לרעה, ככל הנראה בניסיון לקלוע לטעמם של מפרסמים, או בתקווה להגדיל את מספר המנויים.

השינוי האחרון הוא אחד הגרועים מכולם. החלפת מדור הכלכלה האמין והענייני בקונטרס The Marker הופכת את המדור הזה לתערובת נלעגת; אוסף הדגשות צבעוניות, אנקדוטות חסרות חשיבות וטעם, כותרות שמנות ומוגזמות, תמונות ענק בניסיון לחפות על טקסט דל. כל אלה עם גריעה מנושאים חשובים כמו דיווח מבורסות ניו יורק שעתיים לפני הסגירה. בנוסף לכל, הפיצול של החומר בין הקונטרסים ביום ו'.

מי שרוצה את The Marker יקרא אותו באינטרנט. מי שרוצה עיתון אחר, יקבל אותו חינם בתחנת הדלק. מי שמנוי על "גלובס" בגלל שעת פרסומו לא יחליף ל"הארץ". מי שמנוי על "הארץ", כמוני, רוצה לקבל אותו בגלל היותו "הארץ", ולא כדי לקבל תערובת משונה וחסרת טעם של כל האחרים.

דן פינס

אבן יהודה

*

זה כמה ימים, שכמנויה על "הארץ" אני מקבלת את המוסף החדש לענייני כלכלה וצרכנות, שבדמותו החדשה נקרא The Marker. למרות תכניו ועיצובו העשויים לעניין, השם הזר מקומם אותי. מדוע מוסף, ששם לו למטרה להרחיב את ידיעותינו ואת דעתנו בנושאים אלה, בוחר לעצמו שם זר ויומרני. כקוראה, הוא יוצר בי ניכור והתנגדות.

האומנם עיתון כ"הארץ" זקוק למופע כזה של חקיינות והוא בוחר לנהוג כבתי עסק למיניהם, בשמותיהם הזרים המגוחכים, שנהפכו לשגרת חיינו? שנים רבות אני מנויה על "הארץ", גם מפני שבלשונו ובסגנונו בחר לנהוג אחרת. לכן זה מקומם ומאכזב - כי השם, כידוע, הוא חלק מן האופי והזהות.

דינה קטן בן-ציון

קרית אונו

*

בתגובה על מכתב למערכת "בקרוב: The Country" ("הארץ", 12.1)

אני מצטרף לדעתו של ירח צור ומביע תמיהה על כך שעיתון ישראלי מכובד כמו "הארץ" מתקשה למצוא שם עברי הולם למוסף החדש שלו ובוחר בשם לועזי.

הואיל וגם בלשכת הנגיד בבנק ישראל השפה השלטת תהיה אנגלית, אולי מוטב - כדי שהנגיד החדש יוכל להתמצא במתרחש בזירה המקומית - שכל המוסף הכלכלי, או אפילו עיתון "הארץ" כולו, יופיע בשפה האנגלית. ככה נהיה כולנו חלק אינטגרלי מ"הכפר הגלובלי". מסעודה משדרות תעבור קורס מזורז ללימוד אנגלית, הדולר יהיה המטבע המקומי, וכל תחלואינו יתמוססו.

חוץ מהשם הנורא, אני חייב לציין לטובה את המוסף החדש, את מגוון הכתבות ותוכנן.

חובב גבעתי

בנימינה

*

כמנוי ותיק של העיתון אנו בושים ונכלמים; עיתון "הארץ", מראשוני העיתונות העברית, נותן יד לחיסול השפה העברית.

אני מציע ואף מרשה לעצמי לדרוש, לוותר על השם בלועזית, או לפחות לרשום בצדו גם את השם בעברית "דה-מארקר", בגודל זהה.

יוסף ויהודית כץ

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ