האפליה הכפולה של קופת חולים הכללית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "חברי מכבי מאושפזים במחלקות נפרדות ומקבלים יחס מועדף בוולפסון ובאסף הרופא" מאת רן רזניק ("הארץ", 13.1)

משנודע להנהלת קופת החולים הכללית על כך שחברי קופת חולים מכבי זוכים ליחס מועדף בבתי חולים מסוימים בארץ, היא פנתה למשרד הבריאות בדרישה לבטל הסדרים אלה לאלתר בטענה שאינם חוקיים ואינם מוסריים ו"מנוגדים לאושיות הרפואה הציבורית ולערך השוויון, שאמור להוות נר לרגלי הרפואה הציבורית". אכן, מלים כדורבנות ותביעה צודקת למניעת אפליה ברפואה הציבורית.

אך ראוי להם לחברי הנהלת קופת חולים הכללית שיביטו אל ביתם פנימה ויגלו את האפליה החמורה שהם עצמם עושים, כאשר מטופל מבוגר או קשיש נאלץ להמתין לפעמים זמן כפול לתור לרופא מקצועי, בדיקה או ייעוץ - ממטופל צעיר, וזאת מדיניות של הנהלת הקופה.

האפליה כאן היא כפולה: על בסיס הגיל ועל בסיס הצרכים. כי סביר להניח שמטופל קשיש זקוק, גם מבחינה פיסיולוגית וגם מבחינה פסיכולוגית, לטיפול ביתר תכיפות ממטופל צעיר. מלבד זה ראוי לה להנהלת הקופה לדעת, שמטופל שהוא היום בן 60 או 70 מקיים את הקופה כבר 50-40 שנה ואלה האנשים שנשאו את קופת חולים הכללית על כתפיהם עוד הרבה לפני שהיה ביטוח בריאות ממלכתי, בהיותם צעירים ובריאים יותר והיום הם דחויים ומושפלים.

על כך ייאמר לחברי ההנהלה, אבירי המוסר ונוטרי ערך השוויון ברפואה הציבורית: טלו קורה מבין עיניכם, ועשו בעצמכם את מה שאתם דורשים ממתחריכם.

עדה בן נתן

קרית טבעון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ