תרופה למצבם הנואש של המתנחלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "היועץ המשפטי נגד דניאלה וייס" מאת ישראל הראל ("הארץ", 13.1)

כאשר אומרים לישראלי הממוצע "יחד", הוא מתמלא תחושה לאומית טובה. אבל היחד יכול להתקיים אך ורק כאשר שומרים על הגדר והגבולות ואת היוצאים מן הגדר מגנים, שופטים ומענישים.

מן המאמר משתמע כאילו התקשורת משתפת פעולה עם גיבורי התרבות של השמאל. ואם כן, מאין צומחת האבחנה, שרוב העם בישראל "זז ימינה" בדעותיו? קל לראות זאת בכנסת הנוכחית שבה אין סיכוי שהשמאל יוכל להקים בלוק חוסם, ובוודאי לא רוב. בטלוויזיה בימים אלה רואים נציגי מתנחלים ותומכי סרבנים ועונדי טלאי בכל תוכנית חדשות ואקטואליה, ורק לפעמים עומד מולם נציג הרוב.

גם בתי המשפט אינם יוצאים נקיים משבט עטו של הראל. הוא גוזר גזירה שווה בין סרבנים מהימין לבין אלה מהשמאל. שוכח הכותב היכן מוקמות תוכניות לסיכול החלטות הממשלה ולהמשך סיכון שווא של חיילים ואזרחים, ובאיזה צד מטילים רבנים ועושי דברם חרמות על קציני צה"ל הממלאים את תפקידם.

מצבם הנפשי של אנשי ההתנחלויות הוא אכן רעוע ונואש. והנה התרופה למצבם הנואש: ייכנסו למשא ומתן כספי, יקבלו את המגיע על פי חוק, ויחזרו אל תוך המדינה והחברה, שבטעות קשה איפשרה להם הרפתקה משיחית-כלכלית בת עשרות שנים, ויחזרו לחנך את צאצאיהם לפעילות אזרחית לטובת הכלל והחברה ול"יחד", שאליו כה משתוקק הראל. אולי עוד תהיה תוחלת.

עמי מעוז

הרצליה

*

ישראל הראל כותב, כי טייסים במדים החתימו על עצומה הקוראת לעמיתיהם לסרב לסיכולים ממוקדים, היינו לסרב לצאת לקרב בשעת מלחמה, איש מהם לא הועמד לדין בגין המרדה.

כאחד מחותמי המכתב ברצוני להעיר, כי בניגוד למה שנרמז בדברי הראל, "מכתב הטייסים" נכתב על ידי טייסי מילואים. המכתב לא היה עצומה, לא נעשתה שום "החתמה" עליו ולא היתה בו קריאה אל עמיתינו הטייסים לסרב. ממילא גם לא היתה בו שום המרדה. המכתב הופנה למפקד חיל האוויר ולציבור הרחב ונטען בו, שפעולות תקיפה אוויריות שגורמות להרג אזרחים הן בלתי מוסריות ובלתי חוקיות, וחובה על חייל לסרב לפקודה בלתי חוקית בעליל.

ובעניין היציאה לקרב בשעת מלחמה: החיסול אינו "קרב", והפעולות הנגזרות מהמשכת הכיבוש אינן מלחמה.

נועם לסטר

פרדס חנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ