כסף הוא רק אמצעי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשפט "זה הכל כסף, והגיע הזמן שתבין את זה" מוביל את מסע הפרסומת לעיתון הכלכלה היומי של "הארץ" The Marker. על מנת שלא לפגר אחרי הזמן ומאחר שאני מתייחס ברצינות לרוב הדברים המופיעים על דפי עיתון "הארץ" עשיתי מאמץ כן להבין ולהשתכנע שאכן הכל כסף.

מאחר שכמדען אינני מוכן לקבל "אמת" כלשהי בלי שאבדוק אותה בשטח, ניסיתי לראות אם בשטח שלי, שהוא שטח המחקר המדעי, אכן הכל הוא כסף. בדיקה ראשונית הראתה לי שיש הגזמה לא קטנה בקביעה הנ"ל. אמנם הכסף חשוב לקידום פרויקטים מדעיים, אבל הוא רק אמצעי בעוד שהמטרה היא הבנת העולם הסובב אותנו והחוקים הקובעים את התהליכים המעצבים אותו. הניסיון גם מראה שבעזרת הבנה זו אפשר לקדם את מצבה הכלכלי של החברה. מכאן, שהכסף הוא רק אמצעי ותולדה אבל בשום אופן לא "הכל".

על מנת שלא אצטייר כמישהו שאפיקיו מצומצמים רק לשטח העיסוק שלו הרחבתי את הבדיקה גם לשטח הכללי של עצם קיומנו כמדינה יהודית בחלק זה של העולם. גם בשטח זה התברר לי שהכסף הוא רק אמצעי ולא מטרה. עד כמה שהצלחתי להבין את תולדות העם היהודי בכלל ומדינת ישראל בפרט הרי תמיד הכסף נחשב כאמצעי להשגת המטרות החברתיות, הלאומיות ואף הערכיות ולא כמטרה בפני עצמה.

לא נותר לי אלא לסכם שלא רק שלא הצלחתי להבין ש"זה הכל כסף" אלא שבדיקות נוספות, שהמצע הנוכחי קצר מכדי לפרט אותן, שיכנעו אותי שהחיים בחברה שהערך העליון והבלעדי שלה הוא הכסף, לא שווים פרוטה.

פרופ' (אמריטוס) אריה ש' איסר

ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ