בכתבה "ההבדל הקטן בין ה'האטאי' לגולן" ("הארץ", 9.1) שואל יואב שטרן, מדוע הכירו הסורים (בחודש שעבר) בכך, שחבל האטאי (אלכסנדרטה) הוא שטח טורקי ריבוני, בעוד הם מתעקשים על עמדתם התובעת נסיגה של ישראל מהגולן.

בשני המקרים מדובר בחבלי ארץ, שבתקופות שונות היו שייכים לסוריה, היום הם בריבונות של שכנותיה, וסוריה רואה בהם שטח סורי ותובעת ריבונות עליהם. אם יש הבדל בין השניים, הרי תביעתם של הסורים על הגולן חלשה יותר מאשר תביעתם על האטאי. בהאטאי, בניגוד לגולן, חיה אוכלוסייה ערבית-סורית גדולה. הגולן, בניגוד להאטאי, שימש בסיס לתוקפנות סורית נגד שכנתה, תוקפנות שבעטיה הפסידה את הגולן.

ההבדל בין הגולן להאטאי אינו נעוץ בעמדה הסורית. בשני המקרים העמדה הסורית היתה זהה: דרישה חסרת פשרות ל"החזרת" השטח לריבונות סורית. בשני המקרים חינכה סוריה את אזרחיה, שמדובר בשטח כבוש. בשני המקרים, בכל המפות הסוריות הגולן וחבל האטאי צוינו כאזוריים סוריים.

ההבדל המשמעותי הוא בין יחסה של טורקיה לאדמתה, לריבונותה ולגבולותיה לבין יחסה של ישראל לריבונותה, לאדמתה ולגבולותיה. במשך עשרות שנים לא היתה טורקיה מוכנה לדון אפילו על פשרה כלשהי בהאטאי. היא מעולם לא הביעה נכונות לוותר על האטאי תמורת שלום. היא מעולם לא נשאה ונתנה על נסיגה מהאטאי. גישתה היתה פשוטה וברורה: האטאי שלנו. נקודה.

במשך עשרות שנים טורקיה הראתה נחישות בשמירה על יעדיה הלאומיים ועל האינטרסים האסטרטגיים שלה. מתברר, שהעקשנות והסבלנות השתלמו. כאשר האינטרס הסורי חייב יחסי שלום ושכנות טובה עם טורקיה, סוריה הכירה במציאות - ובניגוד לשבועותיה במשך עשרות שנים, ויתרה על האטאי.

מן הראוי, שישראל תאמץ את המודל הטורקי ותכבד באותו אופן את ריבונותה על הגולן. כמו הטורקים, כך גם על ישראל להראות נחישות וסבלנות. לא לדון על הגולן, לא לשאת ולתת על הגולן, לא להסכים ליצירת זיקה כלשהי בין הגולן לבין השלום עם סוריה. כמו טורקיה, על ישראל לומר שהגולן שלנו. נקודה.

כמו לטורקיה, גם לישראל הנחישות תשתלם. ואם ביום מן הימים האינטרס הסורי יהיה לחתום על הסכם שלום עם ישראל, תיאלץ סוריה להכיר במציאות ולקבל את ריבונותה של ישראל על הגולן. טורקיה חיכתה בסבלנות 66 שנים. ייתכן שאנו נמתין פחות.

כאשר טורקיה מציעה את עצמה כמתווכת בין ישראל לסוריה, מן הראוי שממשלת ישראל תאמר למנהיגי טורקיה, שישראל רואה בארצם מודל לחיקוי. שלום עם סוריה? בוודאי. אך התנאי המוחלט לכך הוא כיבוד הגבול הקיים בין שתי המדינות. כפי שסוריה נאלצה לכבד את הגבול הקיים בינה לבין טורקיה.

אורי הייטנר

אורטל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ