ראוי להיות נגיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "נגיד פוסט מודרני" מאת ארי שביט ("הארץ", 14.1)

את טענותיו של ארי שביט על פרופ' סטנלי פישר: "הוא לא היה אתנו לא בעלייה ולא בקליטת עלייה. לא בשלום ולא במלחמה" ו"הוא אינו עומד בדרישת הסף הציבורית כדי להנהיג" יש לראות בהקשר רחב יותר, של ישראל והתפוצות.

אנו בישראל קושרים את גורלנו, ותמיד קשרנו, עם גורל העם היהודי באשר הוא. יהודי התפוצות הם איבר מגופנו הלאומי, ואנו מייחלים לעלייתם ארצה. אם נקבל את טענות שביט ונפסול את פישר, כיצד יראו זאת אחינו בתפוצות? מה יגידו על כך יהודי ניו יורק, שיקגו ולוס אנג'לס? האם גם הם פסולי-מינוי בבואם ארצה? האם תרומותיהם כשרות ומעמדם האישי פסול?

עלינו לקבוע ולקיים: אם כולנו יהודים, הרי כל היהודים כשרים, ואסור להפלות בין יהודי ליהודי. אדרבא, עלינו בכלל - כחברה קולטת עולים - להקל ככל האפשר על כל יהודי העולה ארצה, ובפרט על פישר בכניסתו לתפקיד, ללוות אותו בצעדיו הראשונים, לעדכן אותו בפרטים בכל תחום, ועוד.

זה בריא ונכון לא רק בשביל פישר כדי שיצליח בתפקידו, אלא גם לנו, כחברה אנושית וכקהילה יהודית. פישר לא ישנה את העבר, אבל הוא בהחלט יכול לשפר את העתיד, וזה מה שבעצם נדרש מכל אחד מאתנו.

קובי מירון,

ירושלים

*

כישראלי שנולד בארץ ובילה את חייו בישראל התרגשתי מאוד למקרא הידיעה על כך, שסטנלי פישר הסכים להתמנות לנגיד בנק ישראל. אני מקווה, כי במילוי תפקידו הוא ישחרר את התפישות המקובעות הקיימות אצל רבים מראשי המשק בארץ, יתייחס בעירבון מוגבל לדעותיהם של מומחים יהירים ישראלים, חסרי ניסיון בעולם הגלובלי ונעדרי בקיאות רבה בתחומים הכלכליים והפיננסיים.

הפרובינציאליות המתחסדת הנשמעת מפי "מגיני" שכבות המצוקה, מחד גיסא, ו"מגיני" הלאום היהודי הפטריוטי, מאידך גיסא, היא אחד הסימפטומים לתחלואי הישראליות העכשווית. ישראל משוועת לאנשים כמו פישר וזקוקה להם כאוויר לנשימה, במיוחד בתקופה קשה זו.

אני גאה להעניק לפישר את הישראליות והשורשיות שלי בארץ הזאת משום שאני מייחל ומתאווה לשינוי דרסטי בכלכלת המשק הישראלי, שיוביל ליצירת תשתית מוצקה למערכת חינוך, בריאות וחיי חברה, וחיזוק תדמית המדינה בעיני הישראלים והעולם כולו.

הסיכוי לשינוי סטרוקטורלי יגיע בעזרת יהודים כמו פישר - מבריקים ומוכשרים, אשר יסכימו לעלות ולמלא שליחויות לאומיות למען הרמת קרנה של המדינה.

דורון כוכבי

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ