אילולא המפעל הציוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "האושר רע ליהודים" מאת עמירם ברקת ועל "לעצבן את הגויים" מאת מיכאל הנדלזלץ ("הארץ", 14.1)

הטענה של ג'ורג' שטיינר, שהיטלר ולא הרצל הוא שהקים את ישראל ב"עזרת" השואה אינה מבוססת על עובדות ידועות לכולנו. אילולא המפעל הציוני, שהביא 650 אלף יהודים לארץ והם כבר הקימו מדינה במדינת המנדט, מדינות העולם לא היה תומכות בחלוקת הארץ.

החלטת האו"ם לחלק את הארץ ב-1947 באה בעקבות הקמת ועדה, שנוצרה לפתרון בעיית רבע מיליון הפליטים היהודים במחנות בגרמניה, ששום מדינה לא רצתה בהם. אם היטלר לא היה רוצח מיליוני יהודים, היו אז פי כמה פליטים יהודים. לישראל היו כיום עשרה מיליון יהודים לפחות בגלל תהליכי הגירתם ממזרח אירופה.

חיסול שליש מיהודי העולם החליש את הציונות בחשבון הריאל-פוליטי הקובע בגלל הקטנת פוטנציאל העלייה. בתקופה שבה כל המושבות היו בתהליך של שחרור לא ייתכן שהבריטים היו נשארים במנדט הפלשתיני.

נכון הוא, שלישראל מעט זוכים בפרס נובל. יש לכך סיבות רבות. למי שפועל במרכזי המדע בעולם יש הרבה יותר הזדמנויות לזכות בפרס. מי שכותב בשפה ידועה יותר בעולם ומפרסם שם, יש לו הרבה יותר הזדמנויות לזכות להכרה. רבים מהישראלים המוכשרים ביותר פנו לקריירה צבאית ולא למדע. כל העולם לומד מישראל כיצד להילחם בטרור.

ככל העמים, גם רוב היהודים הם בעלי אינטליגנציה ממוצעת. בגלל חינוך הדוחף לשאפתנות ולהישגים לימודיים יותר יהודים מוכשרים זוכים להישגים אינטלקטואליים, כאשר בני תרבויות אחרות בוחרים לנצל את כישרונותיהם בתחומים אחרים.

הדיבורים על ייעוד רוחני של היהודי בגולה דווקא מעידים על דעה קדומה בנוסח "אתה בחרתנו מכל העמים". נכון, עמים במיעוטים צנועים יותר אינם מעוררים מהומה וקנאה. אבל רוב היהודים הם אנשים בינוניים, והם וילדיהם סובלים מאנטישמיות.

מרדכי כפרי,

גלאון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ