מי אם לא בן-גוריון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "להעריץ ולשכוח: מה נותר מהעלייה השנייה?" מאת זאב שטרנהל ("הארץ", 7.1)

זאב שטרנהל טוען, שמפא"י בהיותה בשלטון לא הקימה מדינת רווחה. מי הקים את המוסד לביטוח לאומי? הדבר נעשה בזמן שגולדה מאיר היתה שרת העבודה, והיא שהעבירה את חוק המוסד לביטוח לאומי. ומי הנהיג בהדרגה ביטוח תאונות עבודה לכל העובדים במשק וביטוח אבטלה? ומי יזם, העביר וביצע את חוק חינוך חובה חינם?

ומי הקים את מערכת הבריאות הציבורית? ראשיתה של קופת חולים הוא בתקופת העלייה השנייה (ב-1911). אחרי הקמת המדינה הוחל על העולים החדשים ביטוח בריאות מלא וניתן להם טיפול רפואי עם הגיעם ארצה.

ומי אחראי להקמת השיכון הציבורי, שנתן דיור ליותר ממיליון עולים חסרי כל, שרובם בעלי הדירות שבהן הם גרים? הממשלה בראשות דוד בן-גוריון, שבה מאיר היתה שרת העבודה.

שטרנהל נאחז בנאום אחד של בן-גוריון ב-1955 ובנה עליו תיאוריות ומגדלים פורחים באוויר. הוא התעלם מהנסיבות שבהן נאמרו הדברים ומהמאבקים הפוליטיים שבהם היה עסוק אז; היריב העיקרי שאתו התמודד היה מפ"ם, שאהדה את ברית המועצות והיו לה 15 חברי כנסת; הפילוג בקיבוץ המאוחד היה פצע טרי, ולפניו עמדה מערכת בחירות להסתדרות, שהיתה חשובה מאוד בשבילו.

מאיזה שרוול שלף שטרנהל את הטענה, שהבורגנות ויתרה על השליטה בפוליטיקה? האם הוא לא שמע על מפלגת הציונים הכלליים ועל החוגים האזרחיים? ומאין המחשבה, שתנועת העבודה ויתרה אז על שינוי הסדר החברתי? "הארץ" הטיח ביקורת חריפה בשנות המדינה הראשונות בממשלה ובמפא"י על מדיניותן "הסוציאליסטית".

בנוגע לטענה שבן-גוריון לא שינה את דעותיו מ-1922 עד 1955 - אחד הדברים האחרונים שאפשר לומר עליו הוא, שלא שינה את דעותיו כשנוכח לדעת שהשקפותיו אינן מציאותיות.

אליהו בורוכוב

רמת השרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ