בתגובה על "עין תחת עין" מאת יואל מרקוס ("הארץ", 18.1)

יש לברך את יואל מרקוס על הצעתו לנקוט שיטה של עין תחת עין כדי לשים קץ לירי הקסאמים והמרגמות נגד האוכלוסייה האזרחית בשדרות והיישובים בדרום. ברור שהרוצחים הפלשתינאים מבססים את האסטרטגיה שלהם על ההנחה הצינית, שצה"ל לא יהיה מוכן, מטעמים הומניטריים, לגמול להם באותו מטבע.

מדיניות זו היתה אולי נכונה כל עוד לא הוחל בתהליך ההתנתקות, כשהפלשתינאים יכלו לטעון שהם נלחמים נגד הכיבוש. אבל עתה, כשברור שישראל עוזבת את עזה, אין תירוץ שיצדיק המשך מעשי הרצח.

מאחר שאי אפשר לתת למצב הנוכחי להימשך כמות שהוא, ואי אפשר לחכות עד שמחמוד עבאס (אבו מאזן) יצליח במאמציו לשכנע את הרוצחים שעדיף לנסות דרך אחרת, נשארת האופציה של מרקוס כפתרון הריאלי היחיד. אני משוכנע, שרוב תושבי המדינה, לא כל שכן אלה החיים תחת אש, יסכימו להצעה כזאת.

אבל יהיו בוודאי יפי נפש בינינו, במיוחד כאלה שאינם חיים עם ילדיהם בשדרות, שלא ישמחו על המדיניות הזאת. על מנת להרחיב את קהל המצדדים יהיה אפשר לבצע את המדיניות החדשה בשלבים. בשלב הראשון (במשך חודש, לדוגמה) צה"ל ייתן התראה (אולי חצי שעה) כדי לאפשר לתושבים להימלט. ואם גם זה לא יעזור, יש להמשיך בנחישות.

לא מן הנמנע שידידים שלנו מהמערב לא יאהבו את זה. נוכל להזכיר להם את דרזדן.

ברנארד סוליציאנו

ירושלים

*

יואל מרקוס כותב כך: "בכל ירי על מטרה אזרחית בלא אבחנה, אנו נחזיר להם בעיר המאוכלסת ביותר, באבו-אבוה באותו מטבע. עין תחת עין". מילא להיהפך לתומך נלהב ואדוק של ראש הממשלה, אריאל שרון, אבל מכאן ועד לקריאה לנקמה בלא אבחנה בפלשתינאים, מחבלים או אזרחים חפים מפשע? יש לדחות דברים אלה בשאט נפש.

בני מזרחי

רמת גן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ