העבריין יצא זכאי, באדיבות המשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבוע שעבר ניתן בבית המשפט לענייני תעבורה בירושלים פסק דין, הקובע, כי נאשם אשר לא ציית לרמזור אדום יזוכה מהעבירה המיוחסת לו בכתב האישום. הפלא ופלא, דווקא בתקופה שבה מספר תאונות הדרכים מגיע לכ-18,000 בשנה ומספר ההרוגים לשיא של כ-500, יוצא זכאי מבין כותלי בית המשפט עבריין תנועה שלא עצר את רכבו לפני קו עצירה והמשיך בנסיעה עד סיום חציית הצומת באור אדום.

הנאשם, עו"ד מלומד, טען, ובצדק, כי אמנם מצויות בידי התביעה המשטרתית תמונות המעידות על חציית קו עצירה באור אדום, אך מסמך שהגישה המשטרה בתמיכה לתמונות, כמתבקש על פי דיני הראיות, אינו ערוך כדין. לכן הצליח לזכות את עצמו ולהוכיח שוב, כי אזלת ידה של המשטרה היא אור ירוק לעבריינות פושעת וקטל בדרכים.

בפסק דינו מבהיר השופט את מצב הדברים באומרו, כי "דעתי אינה נוחה, בלשון המעטה, מתוצאות התיק שבפני שכן עניין האשמה העולה מכתב האישום שבפני לא נדון לגופו, ובכך נמצאנו מחטיאים מטרתנו...". עוד מוסיף השופט: "ההערות המופיעות כאן אינן חדשות לתביעה המשטרתית. בתי המשפט השונים, בערכאה זו וגבוהות הימנה, הצביעו על הכשלים הנזכרים לעיל והפנו את התביעה לצורך בתיקונם... ריבוי הפגמים ובעיקר אי תיקונם של אלו במשך שנים על שנים, לאחר הערות מפורשות של בתי המשפט, מחייבים את בית המשפט מלחדול ולקבל את המסמכים האמורים ואף לסבור אולי כי ייתכן ועושיהם אינם מתייחסים אליהם באותה מידת רצינות בה החוק ובית המשפט מבקשים לשמר להם".

האזרח הקטן, העולה על הכביש מדי יום ביומו, מפוחד וחרד לגורלו, אינו מכיר את פקודת הראיות או את תקנות התעבורה על סעיפיהן השונים, ולאמיתו של דבר גם אינו צריך להכיר. אך הוא סמוך ובטוח, שהמשטרה עושה את עבודתה נכונה וכי אם אמצעי הגילוי של המשטרה מנציחים עברייני תנועה בפעולה, הללו יועמדו לדין, יוענשו ויורדו מהכביש, למען יראו וייראו.

אך בפועל, יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה, ומשטרת ישראל מתקשה להעמיד לדין את עברייני התנועה ולפטור את אזרחי ישראל ממכת מדינה.

גיא זיו, עו"ד

רעננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ