בשבח הטעויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אני מודה למיכאל הנדלזלץ על מאמר המערכת שלו ("הארץ, ספרים", 5.1) בשבח שירתה של ויסלבה שימבורסקה, שראתה אור באחרונה בתרגומי בספר "בשבח החלומות". עם זאת, ארשה לעצמי לחלוק עליו בשתי נקודות.

ראשית, הופעותיה של שימבורסקה, שאליהן נהרו מאות רבות של אוהבי שירתה, לא "עברו בדממה תקשורתית" כדבריו. לא רק עיתון "הארץ" ומקומונו "העיר" הקדישו מלים לביקור. הנדלזלץ ורנה ורבין אמנם הגיבו על ההופעות עצמן, אך קדם להם ראיון נרחב ויפהפה של מירי פז עם שימבורסקה במוסף של זיסי סתוי ב"ידיעות אחרונות" (סתוי גם היה הראשון לפרסם בנדיבות, פעם ועוד פעם, את עובדת בואה לישראל של כלת פרס נובל לספרות). לפחות שלוש תוכניות רדיו (ב"גלי צה"ל" וב"קול ישראל") התייחסו לביקור בהרחבה והשמיעו קולות מוקלטים מן האירועים השונים. גם באינטרנט לא היתה בדיוק דממה תקשורתית. בשבת שעברה (8.1.2005) הוקדשה לשימבורסקה תוכנית שלמה של "מלים שמנסות לגעת" עם אילנה השכל, בהשתתפות דוד וינפלד וכותב שורות אלה. אם זאת דממה תקשורתית, איני יודע רעש מהו.

שנית, ולעניין עקרוני קצת יותר. הנדלזלץ תוהה על שבחרתי לתרגם את הביטוי הפולני mozg elektronowy באופן מילולי כ"מוח חשמלי", ולא התייחסתי לעובדה שמדובר במלה פולנית ארכאית למחשב. במקום צירוף זה מציע הנדלזלץ "פתרון תרגומי יצירתי", כפי שהוא מגדיר זאת: דהיינו שההלך או עובר-האורח המתבונן בקברה של שימבורסקה בשיר האירוני-מקאברי "כתובת על מצבה" ישלוף מתיקו מחשב נייד.

הייתי מאמץ פתרון זה בשמחה לולא פורסם השיר המדובר בשנת 1962 בקובץ "מלח". בנקודה זו לא נזקקתי לידע שהקנו לי מגמת המחשבים שסיימתי באורט יד סינגלובסקי, או שירותי הצבאי הממושך אצל המחשב, כדי לדעת שבסוף שנות החמישים, מועד כתיבת השיר, לא היו בעולם מחשבים שאפשר לשלוף מתיקים כדי לחשוב באמצעותם. בשירה של שימבורסקה מדובר באיבר מלאכותי שאמור לתהות על מהותם של חיים ומוות, זמן ושירה. מוח אלקטרוני או מוח חשמלי, שאמורים להחליף את המוח האנושי שבתוך הגולגולת, מציירים תמונה שירית ברורה. לעומת זאת, על מחשב נייד, איבר לא חושב במיוחד, הקלדתי את דברי אלה.

רפי וייכרט

תל-אביב

תגובות