הימין הקיצוני בגרמניה מול "פשעי בעלות הברית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

זיכרון השואה והשפעותיו על התייחסות הימין הרדיקלי בגרמניה להפצצת דרזדן חוללה סערה פוליטית ביום שישי שעבר בפרלמנט המקומי (לנדטאג) של סקסוניה. כאשר יו"ר הבית ביקש מהנוכחים לכבד בדקת דומייה את קורבנות הנאציזם יצאו כל 12 חברי סיעת הימין הקיצוני, אן-פה-דה (NPD), בהפגנתיות מאולם המליאה. אחר כך הם העלו הצעות לסדר היום בנוגע לעמדת השלטון והלנדטאג בסקסוניה ביחס למלאות 60 שנה "להפצצת הטרור האנגלו-אמריקאי" על בירת סקסוניה.

אן-פה-דה זכתה להישג מרשים בבחירות בספטמבר כשכוחה בלנדטאג עלה מ-1.4% (פחות מאחוז החסימה) ל-9.2%. באזורים מסוימים בסקסוניה, שהיתה עד 1990 חלק ממזרח גרמניה הקומוניסטית, גרפה אן-פה-דה כ-25% מהקולות.

בחינת הטיעונים שהעלו במליאת הלנדטאג ראש סיעת אן-פה-דה, הולגר אפפל, וחבר הסיעה ירגן גנזל - בנאומיהם נגד תרבות הזיכרון הגרמנית ביחס לשואה וביחס להפצצת דרזדן וערים אחרות במלחמת העולם השנייה - משקפים את השינויים שחלו בהתייחסות הימין הרדיקלי בגרמניה ל"פשעי בעלות הברית". חוגים אלה אימצו מרכיבים רבים מהשיח על השואה וטיעונים שהועלו נגד הכחשת השואה.

השניים כינו את הפצצת דרזדן "שואת הפצצות" (Bomben-Holocaust) והגדירו אותה כטרגדיה ייחודית. הם מאשימים את מפלגות השלטון והאופוזיציה בגרמניה גם יחד, כי הן מבזות ומגמדות באופן מניפולטיווי את זכר הקורבנות הגרמנים של הפצצות בעלות הברית. לטענתם, בדרזדן נהרגו רבע מיליון אזרחים לפחות, ולא 35-25 אלף כפי שקובע האומדן הרשמי. השניים מוקיעים את ההפצצות של בריטניה וארצות הברית במהלך המלחמה ומשווים אותן לפשעי הנאציזם. אפפל אף קבע, שהפצצת דרזדן היתה "רצח המוני בשיטות תעשייתיות, שתוכנן בקור רוח כנגד אוכלוסייה אזרחית" - מינוח, המיוחס בדרך כלל לאושוויץ.

גם את דפוסי זיכרון השואה מבקשים אנשי אן-פה-דה לאמץ. הם תובעים להקים אתר זיכרון מרכזי לקורבנות האזרחים של ההפצצה, ולצדו ארכיון תיעוד ומחקר, משוחרר מ"השפעות של זרמים אופנתיים בהיסטוריה בת זמננו". אפפל ציטט מדברי מיכאל בירנבאום, מנהל מוזיאון השואה בוואשינגטון, דברים שהוא מאמץ כמוטו ביחס להנצחת זכרם של הקורבנות הגרמנים: "אנו מעניקים לקורבנות את שמותיהם, את זהותם ואת ההיסטוריה שלהם".

יירגן גנזל כינה את צ'רציל פושע מלחמה וטען, שאין קשר בין הפצצת דרזדן לנאציזם או למלחמת העולם. לדבריו, הפצצת דרזדן נבעה ממסורת של אנטי-גרמניות חסלנית (משחק על המונח שטבע דניאל גולדהאגן - אנטישמיות חסלנית) של צ'רצ'יל.

בשנים האחרונות התנהל בגרמניה שיח ציבורי על הפצצת בעלות הברית בתקופת המלחמה, בעקבות פרסום שני רבי מכר בנושא מאת ירג פרידריך. רבים מהטיעונים שהעלו חברי אן-פה-דה נשמעו כבר מפי דמויות מתונות יותר, אם במרומז ואם במפורש.

אולי הפרובוקציות של הניאו-נאצים יתרמו סוף סוף להסתייגות חד-משמעית בגרמניה מההשוואות המפורשות והמרומזות בין הפעילות המלחמתית של בעלות הברית לבין פשעי הנאציזם.

ד"ר גלעד מרגלית

החוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ