אין הוכחה מדעית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "נשיא הרווארד: הבדלים מולדים עשויים לגרום להצטיינות יתרה של גברים במדעים ובמתמטיקה" תרגום מאי-פי ("הארץ", 20.1)

נדהמתי לקרוא את דבריו של פרופ' לורנס סאמרס, כפי שצוטטו בידיעה, כי נשים אינן מצליחות במתמטיקה ומדעים מסיבות גנטיות. למותר לציין, שאין שום הוכחה מדעית המאשרת את דבריו.

המועצה הלאומית לקידום נשים במדע וטכנולוגיה, שאני עומדת בראשה, בוחנת את הנושא של קידום נשים (במיוחד בדרגות הגבוהות) והביאה לראשי האוניברסיטאות בארץ הצעות לשינוי מסלול הקידום על מנת שיתאים גם לנשים.

אני פונה לכל הנשים השוקלות לבחור בקריירה מדעית להתעלם מדבריו של סאמרס ולבחור בקריירה מדעית-טכנולוגית שתבטיח להן השתלבות בצמרת התעסוקתית של המדינה. ההון האנושי שטמון בנשים הפונות לתעסוקה מדעית-טכנולוגית לא יסולא בפז. גם צה"ל מכיר בפוטנציאל זה ובנה תוכנית, בשיתוף פעולה עם מערכת החינוך ומשרד המסחר והתעשייה, להגדלת ההשתתפות של חיילות במערך הטכנולוגי.

לפני ימים אחדים השתתפתי בסיעור מוחות של יושבות הרכב של המועצות לקידום מדע מכל ארצות אירופה כדי לגבש הצעות להליכי קליטה, קריטריונים למצוינות ומסלולי קידום שיהיו חופשיים מהשפעות המגדר. האיחוד האירופי ער לבעיית אי השתתפותן של נשים במערך זה. לדידם, הגדלת מספר הנשים במדע וטכנולוגיה היא מטרה אסטרטגית כלל-אירופית.

כמתמטיקאית פעילה בארץ ובעולם, אני מודעת לייצוג הנמוך של נשים בשטח זה (ובשטחים דומים אחרים).

פרופ' מינה טייכר

יו"ר המועצה הלאומית לקידום נשים למדע וטכנולוגיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ