מה שצופי הקולנוע לא יראו

בתגובה על "שנה מהסרטים" מאת גואל פינטו ("הארץ", גלריה, 19.1)

כתרי שחורי, מנהל קרן הקולנוע הישראלי, מספר על מיעוט היוצרים המגישים בקשות לתמיכה בפרויקטים שהוא מגדיר פוליטיים. נדמה שהדבר בא לחזק את טענתו שהיוצרים "מבינים שהם חייבים לתקשר עם הקהל", והתוצאה המיידית - מספר הצופים בקולנוע הישראלי עולה.

האם באומרו ש-10% מהיוצרים מגישים פרויקטים פוליטיים, הוא מתכוון ש-10% מהיוצרים עושים קולנוע שעוסק בסכסוך הישראלי-הפלשתיני, או אלה שמגישים פרויקטים שמבקרים את המדינה, הממשלה או החברה. ומה עם אותם 90% יוצרים שהגישו פרויקטים שאינם "פוליטיים"? סרטים כמו "סוף העולם שמאלה" או "מדורת השבט", זוכה פרס האוסקר הישראלי, אינם אם כן סרטים "פוליטיים".

לטענת שחורי, העובדה שיוצרי קולנוע מבינים את הצורך לתקשר עם הקהל שינתה את פני הקולנוע הישראלי והביאה לפופולריות הגואה שלו. לא הגדלת התקציב. על העברת חוק הקולנוע שוב מאיימים קיצוצי האוצר, תחת ממשלת ימין שכבר ביטלה אותו בעבר. אין ספק שקרן הקולנוע לא תהמר על קולנוע שמאיים על הסדר הקיים בתקופה כזאת.

שחורי מתאר את הישגיה הכלכליים של הקרן. אפשר להבין מדבריו, שקולנוע הוא בראש ובראשונה מוצר צריכה והמדד היחידי שבה מודדת עצמה הקרן הוא המדד הכלכלי המחושב על בסיס מספר הצופים. להשקפתו, פרויקטים הבאים לערער על הסדר הקיים מוגדרים כפרויקטים "פוליטים" ולכן לא פופולריים ולא כלכליים.

אין שום סיבה שסרט נוקב, המציג גישה ביקורתית למציאות הישראלית, מסופר ומבוצע בחוכמה, ברגישות ובעיקר ללא זלזול בקהל לא יגרוף רווחים רבים.

מספר הצופים בקולנוע הישראלי ימשיך לגדול, אבל עשרות יוצרים המגישים שנה אחר שנה פרויקטים מעניינים ומרגשים שעוסקים במה שקורה פה באמת יישארו מחוסרי עבודה.

גיא דווידי, תסריטאי ובמאי

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ