איך יפרנסו 40 צאצאיו של חילוני את 1,100 צאצאיו של חרדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חשבון פשוט מראה כי אם נאפשר את קיומו של ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה בדבר הוצאת החינוך החרדי מדו"ח דוברת, לא תוכל מדינת ישראל להתקיים יותר מעוד שניים עד שלושה דורות. הסברתי בשבוע שעבר לחברי הכנסת החרדים כי בעוד שלח"כ חילוני ממוצע יהיו כעשרה נכדים ושלושים נינים, יהיו לח"כ החרדי כמאה נכדים ואלף נינים. כדי שאלף ומאה צאצאיו לא יהיו תלויים בעבודתם של ארבעים צאצאי, ראוי שיוכלו לפרנס את עצמם. ולשם כך, ולטובתם הם, אין לפטור אותם מתוכנית הליבה ויש ללמדם מתמטיקה, מדעים, אנגלית ומחשבים.

סיעת שינוי עתרה לבג"ץ נגד סעיף 6.11 בהסכם הקואליציוני, בהיותו פוגע בעקרון השוויון, נוגד את חוק חינוך ממלכתי, פסיקות בג"ץ והנחיות היועץ המשפטי לממשלה. אך לפני כחודש נדרש בית המשפט העליון שוב לסוגיה זו (בג"ץ בעניין ארגון המורים) והרחיב את חובת הוראת תוכנית הליבה במגזר החרדי גם על החינוך העל-יסודי. נקבע כי היישום יהיה בתוך שלוש שנים, מאחר שמשרד החינוך טרם הכין תוכנית כזאת. התחייבות הליכוד ליהדות התורה, בהסכמת מפלגת העבודה, מתייחסת במפורש להמלצות ועדת דוברת וקובעת כי יישמר מעמדו הייחודי של החינוך החרדי לסוגיו ותימנע פגיעה בעצמאותו הארגונית והחינוכית. המשמעות היא הוצאתם של קרוב לרבע מתלמידי ישראל, ובעתיד רוב התלמידים, ממסגרת החינוך הציבורי ומחובת לימוד המקצועות שיאפשרו להם להשתלב במשק ולקיים את עצמם.

הרבנים והעסקנים הפוליטיים החרדים אינם דואגים לעתיד המדינה; הם בוטחים באל וממילא אינם ציונים. מבחינתם חשוב יותר שאלף ומאה צאצאיו של כל אחד מהם יהיו תלויים ברבנים ובעסקנים של הדורות הבאים, אשר ימשיכו לחלץ בעבורם מהמדינה עוד קצבאות ועוד תמיכות. אלא שצאצאינו, גם אם ירצו, לא יוכלו להיות כה חרוצים ויעילים, עד כדי נשיאה על גבם את מי שיהיו אז הרוב הגדול של האוכלוסייה. אם לא תיושם תוכנית ליבה לכלל ילדי ישראל, נהפוך למדינת עולם שלישי ובהמשך יקרסו המשק והחברה.

ממשלת ישראל החליטה במאי האחרון כי היא רואה ביישום התוכנית משימה לאומית מועדפת. יהיה זה אבסורד טרגי אם לאחר ההתקדמות שחלה בעקבות פסיקות בג"ץ, יהיה זה דו"ח הוועדה שכונתה "כוח משימה לאומי" שיגרום בעקיפין להוצאה מוחלטת של החינוך החרדי מחובת הליבה וימיט עלינו אסון.

ח"כ אילן שלגי

שינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ