בתגובה על מאמר המערכת "עוולה ואיוולת בירושלים" ("הארץ", 21.1)

ברצוני להעיר על מאמר המערכת: חוק נכסי נפקדים חל על אותם תושבים ערבים ששהו בתאריכים הקובעים בארץ אויב (שהיו בסכסוך מלחמתי עם ישראל). רכושם של פלשתינאים ששהו בתקופה הזאת באירופה או אמריקה אינו נחשב כנכס נפקד.

האמירה, כי "אף שחוק נכסי נפקדים היה בתוקף החליטו ממשלות ישראל שלא להפעילו על מזרח ירושלים המסופחת משום האי-צדק הכרוך בכך", אינה מדויקת. בסוף שנות ה-80 ועד למהפך הפוליטי ב-1992 עסק משרד השיכון בעידודו וביוזמתו של מי שעמד בראשו אז, השר אריאל שרון, ובאמצעות עמותות המתנחלים "עטרת כהנים" ואלע"ד, בפינוי תושבים ערבים מבתיהם ברובע המוסלמי בעיר העתיקה ובסילואן. כמה מהנכסים הללו הוכרזו כנכסי נפקדים, והדבר שימש עילה בידי עמותות המתנחלים לפנות את יושביהם למרות האי-צדק הכרוך בכך.

ועדת קלוגמן, שמונתה על ידי שרי האוצר והמשפטים לאחר עליית העבודה לשלטון ב-1992, חשפה את העניין, והדבר שימש את טדי קולק, ראש העיר אז, בפנייה לראש הממשלה יצחק רבין, שהנחה שלא ייעשה שימוש בחוק נכסי נפקדים כדי לפנות תושבים מבתיהם, גם אם הנכסים נמצאים בקריטריון של נכס נפקד.

לעניין ההחלטה החדשה מיולי 2004, ולפיה ייעשה שימוש בחוק נכסי נפקדים בירושלים, אוכל להגיד: "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?"

אמיר חשין

לשעבר יועץ לענייני ערבים של ראש העיר ירושלים (1994-1984)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ