חלקה לקבורה אזרחית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "גיאורגי גוינסקי ממעלות נקבר בכפר מסריק, כי בעירו עדיין אין חלקה לעולים לא יהודים" מאת ג'קי חורי ("הארץ", 23.1)

נושא הקבורה האזרחית מוסדר בחוק כבר מ-1996, ולא כפי שנכתב בכתבה, כך שהדברים חמורים יותר מאלה שהוצגו בה. עמותות "מנוחה נכונה" פועלות זה יותר מ-17 שנים לקידום הנושא, עד לחקיקת החוק, ומאז ליישומו. עד היום הוקם מכוח החוק בית עלמין יחיד - בבאר שבע.

הצעת איש משרד הדתות (לשעבר), שלפיה חברות הקדישא יקצו חלקות לקבורה האזרחית, אינה יעילה. חברות קדישא, מטבען, אינן יכולות לעסוק בקבורה אזרחית, המכבדת את הרצונות של המת ושל משפחתו. במקומות שבהם איפשרו לחברות הקדישא להמשיך במונופול ולעסוק גם בקבורת מי שאינם יהודים, הוקמו חלקות "מסופקים", שאינן מאפשרות למשפחות לערוך טקסים.

בעקבות הפעילות של "מנוחה נכונה" התקבלה בשנת 2000 החלטת ממשלה הקובעת, כי בכל בית עלמין חדש או מורחב תוקם חלקה לקבורה אזרחית. מאז ההחלטה, בכל יישוב שבו הוקמה עמותה של "מנוחה נכונה" יש התקדמות לקראת הקמת בית עלמין אזרחי.

הדרך היעילה ביותר להבטיח שכל אדם יוכל להיקבר על פי השקפתו, בהתאם לחוק, היא להקים עמותה מקומית, שתקדם את זכויות תושבי המקום.

עו"ד יפעת סולל

יועצת משפטית, מנוחה נכונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ