סודות כמוסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתגובה על "החיים הסודיים של כולנו" מאת בנדיקט קרי, תרגום מ"ניו יורק טיימס" ("הארץ", 14.1)

בכתבה נכתב שרוב המבוגרים הנורמליים מסוגלים לנהל חיים כפולים. הדבר עשוי ללמד משהו על נפש האדם. אבל, לצערי, לא מצאתי בכתבה מידע רב הקשור לכך. כן מוזכרות התנהגויות סודיות פתולוגיות והתנהגויות מסתגלות כתגובה על דחייה חברתית או כתגובה על חוויית אירוע קשה, בלי להבהיר שמדובר למעשה בדברים שונים.

פתיחת הכתבה עוסקת במקרה של פסיכופתולוגיה קשה. מתוארים אנשים החיים עם זהויות שונות. המחבר רומז, אך אינו אומר במפורש, שמדובר בפיצול אישיות. התנהגות הרסנית נבעה מכך שאנשים כאלה דוכאו מבחינה רגשית בילדותם על ידי חינוך קשוח וקיצוני, שאינו מאפשר התפתחות אישיות רגילה של הילד. דוגמה אחרת שמוזכרת בכתבה קשורה לנורמות חברתיות - הקושי של הומואים ולסביות לחיות בגלוי עם זהותם המינית.

בדוגמאות נוספות מתוארים מקרים שבהם אנשים מדחיקים רגשות וזיכרונות הקשורים בחוויות קשות אשר עברו. הם לא יכלו לשתף איש בחוויותיהם והדחיקו את רגשותיהם כדי לאפשר לעצמם להמשיך לתפקד. שקיעה ברגשות קשים ללא יכולת לדבר על כך עלולה למנוע מהאדם לתפקד כראוי. נושאים אלה סוקרו ומסוקרים בספרות המקצועית בהרחבה ולעומק. כל נושא, כמו דיכוי הגורם להתנהגות פתולוגית, כמו הסרת זהות מינית כדרך להתמודד עם נורמות קשוחות בחברה וכמו הדחקת רגשות לאחר החוויה של אירוע טראומתי, הוא עניין נפרד עם תופעות פסיכולוגיות והתנהגותיות שונות.

נושאים אלה אינם קשורים ליכולת של האדם לחיות עם סודות בלי לפגוע באיכות חייו. הכתבה אינה מתייחסת באופן ברור לחלוקה זו, מערפלת את סוגיית "החיים הסודיים של כולנו" ואינה נותנת תשובות מספקות על הרצון והיכולת של רבים, בריאים בנפשם, לחיות עם סודות.

סוניה לצטר-פאו

חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ