דבר הפועלת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התפלאתי מאוד וגם התאכזבתי על שבספר "רבותי, העיתונות" מאת ד"ר מרדכי נאור (ושנסקר ב"הארץ, ספרים", 5.1) נעשה אי צדק היסטורי בסיקור קורות התקשורת הכתובה בארץ, וזאת בהתעלמות מקיומו של ירחון "דבר הפועלת-נעמת".

ירחון "דבר הפועלת-נעמת" יצא לאור ברציפות במשך 61 שנה (1995-1934). לרגל מלאת 60 שנה לעיתון נערך באוניברסיטת תל-אביב רב שיח על "עיתונות לנשים ונשים לעיתונות". האירוע התקיים ביוזמת התוכנית ללימודי עיתונות והמכון לחקר העיתונות בראשותו של שלום רוזנפלד. את הרב שיח הנחה ד"ר מרדכי נאור, שאף ערך את עיתון "קשר" מס' 16 (נובמבר 1994) שבו נכתבה סקירה על האירוע.

בעמוד הראשון של "דבר הפועלת" (11.3.34) שבו מסבירה רחל כצנלסון (שזר), סופרת ועיתונאית, שהיתה העורכת הראשונה שלו, מדוע יש צורך בעיתון זה, שבו יינתן ביטוי לאשה במסגרת המשפחה והחברה. המסר של העורכת הראשונה יושם באופן עקבי לאורך כל שנות הופעתו של הירחון. דפי הירחון משקפים איפוא את מכלול חייהן ויצירתן של כלל הנשים על רקע מה שהתרחש בארץ ובעולם. הירחון נתן במה - לרוב ראשונה - ליצירה הספרותית והאמנותית של האשה.

למרות היות העיתון ביטאונה של תנועת מועצת הפועלות-נעמת, הגדולה בתנועות הנשים בארץ, הוא נמכר במכירה חופשית (למעט שנים מספר בראשיתו כשחולק יחד עם עיתון "דבר") וזכה לתפוצה נרחבת ולהערכה רבה.

צביה כהן

תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ