הפולנים עזרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כעורך הראשי של העיתון היומי "Rzeczposplita", העיתון הפולני המשפיע ביותר על דעת הקהל, אשר תמיד מתמקד באמת ובחתירה לעקרונות האתיים של עולם העיתונות, שמתי לב בכאב ובצער, שבעיתונים רבים ברחבי העולם המושג "מחנה ריכוז" הופיע שוב ושוב בצירוף המלה "פולני" באופן שפוגע בפולנים.

במשך עשורים נהפכה דרך מחשבה זו, שאינה מתקבלת על הדעת, ליותר ויותר פופולרית במקום שתוחלף בידע ההיסטורי.

ברצוני להזכיר, שפולין הפסידה את ריבונותה כמדינה בספטמבר 1939, ושטחה היה תחת כיבוש נאצי זמן רב יותר מכל מדינה אחרת באירופה. לא היה שיתוף פעולה מצד ממשלת פולין. לפולנים לא היה חלק בקבלת ההחלטות האדמינסטרטיוויות של השלטונות הגרמניים.

מחנות הריכוז הוקמו על שטחים של פולין על ידי גרמנים, והם נוהלו על ידי גרמנים. אנשים שנשלחו לתאי הגזים נבחרו על ידי גרמנים. גזרי דין המוות בוצעו על ידי גרמנים. היו אלה מחנות השמדה גרמניים, שבהם נרצחו בני לאומים רבים, בעיקר יהודים, אבל גם פולנים.

החברה הפולנית, מאורגנת באופן מחתרתי, עשתה מאמצים רבים להציל בני אדם שהגרמנים רצו להשמיד. למרות התרעות שנשלחו לבעלות הברית על רצח עם החברה הפולנית לא קיבלה עזרה. במערב איש לא האמין ולא רצה להאמין למידע על רצח-עם המוני, שהגיע לראשונה לבעלות הברית על ידי חברי המחתרת הפולנית.

פולין היתה הקורבן הראשון של היטלר. בגלל המלחמה מתו יותר משלושה מיליוני פולנים. הצבא הפולני היה הצבא הרביעי בגודלו שנלחם בנאצים. הפולנים שהיו קורבנות הנאצים וצאצאיהם רואים בצירוף המלים "מחנות ריכוז פולניים" עלבון.

גרזגורז גאודן

עורך ראשי, "Rzeczposplita"

ורשה, פולין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ