הכרה במחיר המילואים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מודל הגיוס "לפי צורך", שבו תמך "הארץ" במאמר מערכת ("צבא העם לפי הצורך", 25.1), סותר את מודל ה"שוויון בנטל". שני המודלים אינם יכולים להתקיים זה בצד זה. אם ישראל מחליטה לגייס למילואים רק חיילים שהיא זקוקה להם "לפי צורך", ולא את כולם, עליה לומר זאת בחקיקה ולבטל את חוק שירות ביטחון, שלפיו השוויון הוא הערך המרכזי.

צה"ל ושר הביטחון הבינו באיחור, ששירות המילואים נהפך למעשה לשירות של מתנדבים מעטים. רצון ההתנדבות של המעטים, לעומת השתמטותם של הרבים, מתחבר לאינטרס הכלכלי והמבצעי של צה"ל - לגייס את מי שצריך ולפטור משירות את מי שאינו רוצה או אינו מתאים.

למצב הקשה הזה תרמה מערכת הביטחון עצמה, שמיסמסה במשך שנים את הטיפול בצרכיהם של המשרתים במילואים, לא פתרה את בעיותיהם בחקיקה, לא טיפלה באופי המשימות ולא הקפידה לספק להם ציוד מתאים ותגמולים ערכיים, מנטליים וחומריים.

מערך המילואים הוא חיוני עדיין לקיומה של המדינה, במשימות ביטחון שוטף ובוודאי לעת מלחמה כוללת. אם כך, אלה שייאלצו לשרת או יתנדבו לעשות זאת ראויים להכרה חוקית במחיר שהם משלמים. ראוי שהמדינה תדאג להם ולבני משפחותיהם לאורך שנות השירות.

כשהמחוקק יכיר בכך, הוא ייאלץ להודות שאין שוויון בנשיאה בנטל, שחוק שירות הביטחון הנוכחי אינו רלוונטי ושיש לחוקק חוק מילואים חדש, כולל, שיעגן את צורכי המדינה בתיאום עם צרכיהם של המשרתים במילואים.

חוק כזה קיים בבריטניה, למשל. הוא מעגן שלושה סוגי שירות: שירות פעיל במילואים - לביטחון שוטף ואימונים; שירות לפי צורך - לבעלי תפקידים מיוחדים וייחודיים; שירות לעת חירום בלבד - למלחמה כוללת. לכל אחד מהסוגים המדינה מפרטת את חובת האימון והכשירות הנדרשים מצד אחד ואת הזכויות והתגמולים מצד אחר.

כך יכול שירות המילואים להיות יעיל יותר וגם הוגן יותר. במודל המוצע כעת השירות אולי יהיה כלכלי יותר (אין ודאות שיהיה יעיל מבחינה מבצעית), אבל הוא לא יהיה הוגן, לא צודק וודאי שלא שוויוני.

איתי לנדסברג, סא"ל (מיל')

רעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ